Historia

Oceń znaczenie wyborów z 4 czerwca 4.55 gwiazdek na podstawie 9 opinii
 1. Szkoła podstawowa
 2. 6 Klasa
 3. Historia
UWAGA! Oglądasz starą wersję książki. *Kilknij tutaj aby zobaczyć nową.*

W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku "Solidarność" odniosła wielkie zwycięstwo. Tadeusz Mazowiecki został wybrany premierem pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce. Niestety, urząd prezydenta objął były I sekretarz KC PZPR - gen. Wojciech Jaruzelski, odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, złamanie kręgosłupa "Solidarności" oraz śmierć wielu niewinnych ludzi (masakra w kopalni "Wujek"). Nowo obrany rząd zapoczątkował co prawda wiele nowych reform, jednak nie potrafił do końca rozliczyć się z okresem komunizmu w Polsce. Nie przeprowadzono lustracji, nie ujawniono esbeckich archiwów oraz nie potrafiono odsunąć czołowych komunistów od sprawowania najwyższych funkcji w państwie polskim. Te liczne zaniechania z początków III RP odczuwamy dzisiaj szczególnie mocno.

DYSKUSJA
Informacje
Wczoraj i dziś 6
Autorzy: Grzegorz Wojciechowski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Kolejność wykonywania działań

Przy rozwiązywaniu bardziej skomplikowanego działania, najważniejsze jest zachowanie kolejności wykonywania działań.

Kolejność wykonywania działań:

 1. Wykonywanie działań w nawiasach;

 2. Potęgowanie i pierwiastkowanie;

 3. Mnożenie i dzielenie (jeżeli w działaniu występuje dzielenie lub zarówno mnożenie, jak i dzielenie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane od lewej do prawej strony).
  Przykład: $$16÷2•5=8•5=40$$;

 4. Dodawanie i odejmowanie (jeżeli w działaniu występuje odejmowanie lub zarówno dodawanie, jak i odejmowanie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane od lewej strony do prawej).
  Przykład: $$24 - 6 +2 = 18 + 2 = 20$$.

Przykład:

$$(45-9•3)-4=(45-27)-4=18-4=14 $$
 
Liczby mieszane i ich zamiana na ułamek niewłaściwy
ulamek

Liczba mieszana jest to suma dwóch składników, z których jeden jest liczbą naturalną (składnik całkowity), a drugi ułamkiem zwykłym właściwym (składnik ułamkowy).

$$4 1/9= 4 + 1/9 $$ ← liczbę mieszana zapisujemy bez użycia znaku dodawania +.

Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy

Licznik tego ułamka otrzymujemy w następujący sposób: mianownik składnika ułamkowego mnożymy przez składnik całkowity i do tego iloczynu dodajemy licznik składnika ułamkowego. Mianownik natomiast jest równy mianownikowi składnika ułamkowego.

Przykład:

$$3 1/4= {3•4+1}/4= {13}/4$$
 
Zobacz także
Udostępnij zadanie