Informacja | Prawda | Fałsz |
Do energetyki niekonwencjonalnej zaliczamy... | X | |
Nieodnawialne źródła energii to m.in. paliwa... DYSKUSJA ![]() Klaudyna 7 kwietnia 2018 dzieki :) Informacje Autorzy: Mariola Borzyńska, Małgorzata Smorędda, Izabela Szewczyk Wydawnictwo: WSiP Rok wydania: 2017 ISBN: 9788302168796 Autor rozwiązania Wiedza Ułamki dziesiętne i ich budowa Ułamki dziesiętne to takie ułamki, których mianownikami są liczby 10, 100, 1000... Przykłady:
Ułamki dziesiętne zapisujemy bez użycia kreski ułamkowej, natomiast stosujemy przecinek (zwany przecinkiem dziesiętnym), który oddziela część całkowitą od części ułamkowej. Pierwsze miejsce po przecinku oznacza części dziesiąte, drugie - części setne, trzecie - części tysiączne, czwarte - części dziesięciotysięczne itd. Przykład: ![]() Powyższy ułamek możemy rozpisać: CiekawostkaZapis dziesiętny liczb został opracowany w XV wieku przez perskiego matematyka Al-Kaszi, w jego dziele Miftah al-hisab (Klucz do arytmetyki). Rozpowszechnienie zawdzięczamy jednak holenderskiemu uczonemu Simonowi Stevinowi, który 1585 r. w swej pracy De Thiende (Dziesięcina) omówił istotę ułamków dziesiętnych. Notacja Stevina odbiegała od obecnie stosowanej i była dość skomplikowana, została więc szybko zmieniona. Liczby z przecinkiem błyskawicznie przyjęły się i liczbę wymierną można było wyrazić już nie tylko w postaci ułamka zwykłego. Oddzielenie przecinkiem całości od części dziesiętnych było pomysłem angielskiego matematyka. J. Nepera. Porównywanie ułamków dziesiętnych Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych. W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
ZapamiętajGdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia. W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer. Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23. Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23. Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81. Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8. Zobacz także Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach... ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY ... i0razy podziękowaliście |