Uzasadnienie:
Naszym zadaniem jest obliczenie całkowitego ładunku układu dwóch kul. Ładunek ten obliczymy sumując ładunki poszczególnych kół z układu z uwzględnieniem znaków tych ładunków.
A.
B.
C.
D.
Obliczone wartości ładunków wpisujemy w odpowiednich miejscach pod rysunkami.
Naszym zadaniem jest zapisanie na każdej z kul jej ładunku po zetknięciu się obu kul. Po zetknięciu kul elektrony będą przepływać z kuli, na której jest ich więcej do kuli gdzie jest ich mniej aż do wyrównania się ilości elektronów na obu kulach. Zatem jedna kula będzie miała połowę całkowitego ładunku układu kul obliczonego w poprzednim podpunkcie, a obie kule w układzie będą miały taki sam ładunek. Obliczamy poniżej ładunek każdej z kul w danym układzie:
A.
B.
C.
D.
Obliczone wartości ładunków wpisujemy na rysunku odpowiednich kulach.
Naszym zadaniem jest zaznaczenie strzałkami kierunku przepływu elektronów w czasie zetknięcia kul. Po zetknięciu kul elektrony będą przepływać z kuli, na której jest ich więcej do kuli gdzie jest ich mniej aż do wyrównania się ilości elektronów na obu kulach. Więcej elektronów jest na kuli która ma ładunek ujemny, a jeśli obie kule są ujemne to więcej jest na tej, która ma większy ładunek ujemny, jeśli natomiast obie są dodatnie to więcej elektronów jest na tej, która ma mniejszy ładunek dodatni, gdyż im więcej elektronów zostało zabranych z ciała tym większy ma ładunek dodatni.
A. Więcej elektronów jest na kuli naładowanej ujemnie więc to z niej na kulę o ładunku dodatnim będą przepływały elektrony.
B. Więcej elektronów jest na kuli naładowanej ujemnie więc to z niej na kulę o ładunku dodatnim będą przepływały elektrony.
C. Więcej elektronów jest na kuli z ładunkiem zatem to z niej na drugą kulę będą przepływać elektrony.
D. Więcej elektronów jest na kuli z ładunkiem zatem to z niej na drugą kulę będą przepływać elektrony.
Wszystkie elementy obliczone i ustalone w poszczególnych podpunktach przenosimy na rysunki w poszczególnych podpunktach.
Odpowiedź:
A.
całkowity ładunek: +2 nC.
B.

całkowity ładunek: -3 nC.
C.

całkowity ładunek: -8 nC.
D.

całkowity ładunek: +4 nC.
Anna Olchowy
Nauczycielka fizyki
Zobacz lekcje, które wyjaśnią temat krok po kroku:
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

