🎓 Jaką najmniejszą szybkość winien mieć elektron, aby przy zderzeniu z... - Zadanie 3: Zbiór prostych zadań z fizyki. Po gimnazjum - strona 84
Przedmiot:
Fizyka
Wybrana książka:
Zbiór prostych zadań z fizyki. Po gimnazjum (Zbiór zadań, Zamkor)
Klasa:
I liceum
Strona 84

Elektron uderza w atom wodoru.

Najmniejsza energia przejścia dla kwantu z zakresu światła widzialnego przypada przy przejściu z orbity trzeciej na drugą (seria Balmera). Energia jaką musimy dostarczyć odpowiada energii przejścia ze stanu podstawowego do stanu wzbudzenia, który powodowałby emisję linii z zakresu światła widzialnego. Wiemy, że w stanie podstawowym energia ta ma postać:

 

Energia przejścia ma postać:

 

gdzie  jest pracą;  jest orbitą, na której znajduje się elektron;  jest orbitą, na którą przechodzi;  jest stałą Plancka;  jest prędkością światła;  jest stałą Rydberga. Zatem przy przejściu z orbity pierwszej na trzecią mamy:

Zadanie premium

Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium

Jedynie niewielka część zadań rozwiązanych przez naszych nauczycieli jest dostępna za darmo. Wykup konto Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu 🙂
Komentarze
Informacje o książce
Wydawnictwo:
Zamkor
Rok wydania:
2012
Autorzy:
Krzysztof Chyla
ISBN:
9788385434085
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Ewelina
18639

Nauczyciel

Nauczycielka fizyki w liceum z 2-letnim doświadczeniem oraz matematyki w szkole podstawowej z 4-letnim doświadczeniem. Uwielbiam podróże oraz gry planszowe.