Z wykresu odczytujemy początkowe i końcowe wartości prędkości dla poszczególnych ruchów:
Całkowity czas ruchu dla poszczególnych ciał wynosi:
Uzupełniamy tabelę:
| Nr | Rodzaj ruchu | Przyspieszenie | Szybkość w trzeciej sekundzie | Droga przebyta w ciągu trzech pierwszych sekund | Szybkość średnia w czasie pierwszych trzech sekund |
| 1. | jednostajny |
|
|
| |
| 2. | jednostajnie przyspieszony |
|
|
| |
| 3. | jednostajnie opóźniony |
|
|
|
Wzory użyte w rozwiązaniu:
Przyspieszenie lub opóźnienie ciała przedstawiamy wzorem:
gdzie a jest przyspieszeniem lub opóźnieniem, Δv jest zmianą prędkości, Δt jest zmianą czasu. Zmiana prędkości i czasu jest różnicą pomiędzy wartościami końcowymi, a początkowymi.
Dla ciała poruszającego się ruchem jednostajnym drogę możemy przedstawić za pomocą wzoru:
gdzie s jest drogą jaką przebyło ciało poruszające się ze stałą prędkością v w czasie t.
Drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym przedstawiamy za pomocą wzoru:
gdzie s jest drogą jaką przebyło ciało, vp jest prędkością początkową z jaką poruszało się to ciało, a jest przyspieszeniem z jakim poruszało się ciało, t jest czasem ruchu tego ciała.
Drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym przedstawiamy za pomocą wzoru:
gdzie s jest drogą jaką przebyło ciało, vp jest prędkością początkową z jaką poruszało się to ciało, a jest opóźnieniem z jakim poruszało się ciało, t jest czasem ruchu tego ciała.
Średnia szybkość ruchu jest stosunkiem całkowitej drogi przebytej przez ciało do całkowitego czasu ruchu:
gdzie vśr jest szybkością średnią, Δt jest całkowitym czasem, Δs jest całkowitą drogą jaką pokonało ciało.
Ewelina Wysopal
Nauczycielka fizyki
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

