Autorzy:Marcin Braun, Weronika Śliwa

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Wraz ze wzrostem wysokości... 4.14 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Fizyka

Wraz ze wzrostem wysokości...

3
 Zadanie

4
 Zadanie

W pierwszej kolejności wypisujemy wysokości nad poziomem morze zaznaczonych punktów

1. - 2065

2. - 2105

3. - 1820

4. - 1700

5. - 1500

6. - 1660

Następnie z mapy możemy odczytać, że dla punktu 5, na wysokości 1500 m n.p.m panuje ciśnienie równe 900 hPa czyli 90000Pa. Na tej podstawie, zgodnie z danymi podanymi w treści zadania, możemy obliczyć kolejne wartości 

Zgodnie z założeniem, że na 1 m ciśnienie maleje o 10 Pa obliczamy

1. `2065m - 1500m = 565m` - taka jest różnica wysokości pomiędzy punktem 1 a piątym. Oznacza to, że ciśnienie panujące w punkcie 1 będzie o `565*10=5650 Pa` niższe niż w punkcie 5

 

`p_1=90000Pa-5650Pa=84350Pa=843,5hPa `

2. `2105m - 1500m = 605m` - taka jest różnica wysokości pomiędzy punktem 2 a piątym. Oznacza to, że ciśnienie panujące w punkcie 2 będzie o `605*10=6050 Pa` niższe niż w punkcie 5

 

`p_2=90000Pa-6050Pa=83950Pa=839,5hPa `

3. `1820m - 1500m = 320m` - taka jest różnica wysokości pomiędzy punktem 3 a piątym. Oznacza to, że ciśnienie panujące w punkcie 3 będzie o `320*10=3200 Pa` niższe niż w punkcie 5

 

`p_3=90000Pa-3200Pa=86800Pa=868hPa `

4. `1700m - 1500m = 200m` - taka jest różnica wysokości pomiędzy punktem 4 a piątym. Oznacza to, że ciśnienie panujące w punkcie 4 będzie o `200*10=2000 Pa` niższe niż w punkcie 5

 

`p_4=90000Pa-2000Pa=88000Pa=880hPa `

5. `900hPa`

6. `1660m - 1500m = 160m` - taka jest różnica wysokości pomiędzy punktem 6 a piątym. Oznacza to, że ciśnienie panujące w punkcie 6 będzie o `160*10=1600 Pa` niższe niż w punkcie 5

 

`p_6=90000Pa-1600Pa=88400Pa=884hPa `

 

 

`1. p=843,5hPa `

 

`2. p=839,5hPa `

 

`3. p=868hPa `

 

`4. p=880hPa `

 

`5. p=900hPa `

`6. p=884hPa`