Omów sposób, w jaki wykonuje się pomiar 4.55 gwiazdek na podstawie 11 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Fizyka

Do pomiaru ciśnienia cieczy i gazów służą manomery. Przykładem manomeru jest rurka w kształcie litery ,,U" napełniona w dolnej części rtęcią, której krótsze ramie jest połączone ze zbiornikiem gazu, a dłuższe ramie jest otwarte(na powierzchnie rtęci działa ciśnienie atmosferyczne). W zależności od poziomu rtęci w ramionach U-rurki, możemy ocenić jaką wartość w stosunku do ciśnienia atmosferycznego ma badany gaz:

 • Jeśli poziom rtęci w obu ramionach rurki jest taki sam, to znaczy,że ciśnienie gazu jest równe ciśnieniu atmosferycznemu.
 • Jeśli poziom rtęci w krótszym ramieniu jest niższy niż w ramieniu dłuższym, to znaczy, że badane ciśnienie gazu jest większe od ciśnienie atmosferycznego.
 • Jeśli poziom rtęci w krótszym ramieniu jest wyższy niż w ramieniu dłuższym, to znaczy, że badane ciśnienie gazu jest mniejsze od ciśnienie atmosferycznego.
DYSKUSJA
klasa:
Informacje
Autorzy: Grażyna Francuz-Ornat, Teresa Kulawik, Maria Nowotny-Różańska
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Monika

22836

Nauczyciel

Wiedza
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” w liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: `9/4=2\1/4` 

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą). 

Wzajemne położenie prostych

Dwie proste mogą się przecinać w punkcie, mogą być do siebie prostopadłe lub równoległe.

 1. Proste przecinające się w punkcie P – proste mające jeden punkt wspólny.

  prosteprzecinajace
   
 2. Proste prostopadłe – to proste przecinające się pod kątem prostym.

  Jeśli proste a i b są prostopadłe (inaczej mówiąc prosta a jest prostopadła do prostej b), zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a⊥b$$. Dwie proste prostopadłe tworzą cztery kąty proste

  prostekatprosty
   
 3. Proste równoległe – to proste nie mające punktów wspólnych lub pokrywające się.

  Jeżeli proste a i b są równoległe (inaczej mówiąc prosta a jest równoległa do prostej b), to zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a∥b$$.
   

  proste-rownlegle
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom