Spotkania z fizyką 3 (Zeszyt ćwiczeń, Nowa Era)

Uzupełnij tekst. Elektryzowanie ciał. Zasada 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Fizyka

Uzupełnij tekst. Elektryzowanie ciał. Zasada

1
 Zadanie

2
 Zadanie

Elektryzowanie przez pocieranie polega na przemieszczaniu się ładunków ujemnych z jednego ciała do drugiego. W wyniku pocierania ciała elektryzują się ładunkami różnoimiennymi. Elektryzowanie przez dotyk polega na zetknięciu naelektryzowanego ciała z ciałem elektrycznie obojętnym. W wyniku elektryzowania przez dotyk oba ciała będą miały ładunek tego samego znaku. 

Podczas elektryzowania ciał spełniona jest zasada zachowania ładunku elektrycznego. Oznacza to, że w izolowanym układzie ciał całkowity ładunek, tzn. suma ładunków dodatnich i ujemnych, pozostaje stała.

DYSKUSJA
user profile image
Klaudia

8 listopada 2017
Dzięki :):)
user profile image
Emilia

1 listopada 2017
Dzieki za pomoc :):)
user profile image
Karol

22 wrzesinia 2017
dzieki :)
Informacje
Spotkania z fizyką 3
Autorzy: Francuz-Ornat Grażyna, Generowicz Grażyna, Kulawik Teresa
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

10419

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

  • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

  • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Zobacz także
Udostępnij zadanie