🎓 Ustal ceny produktów w młynie... - Zadanie 1: Oto Ja 3. Liczę - zeszyt zadań matematycznych - strona 5
Wybierz przedmiot
Oto Ja 3. Liczę - zeszyt zadań matematycznych (Zeszyt ćwiczeń, MAC)

Ustal ceny produktów w młynie...

1
 Zadanie

Najpierw z zakupów drugiego klienta ustalamy cenę worka kaszy jęczmiennej:

100 zł : 4 = ...

Wiemy, że możemy zapisać: 100 zł = 80 zł + 20 zł. Więc:

100 zł : 4 = 80 zł : 4 + 20 zł : 4 = 20 zł + 5 zł = 25 zł

Dla sprawdzenia:

25 zł + 25 zł + 25 zł + 25 zł = 100 zł

worek kaszy jęczmiennej = 25 zł


Zakupy drugiego klienta:

mąka + mąka + 25 zł + 25 zł = 86 zł 

mąka + mąka + 50 zł = 86 zł 

Dwa worki mąki kosztują więc 86 zł - 50 zł = 36 zł:

mąka + mąka = 36 zł

Jeden worek mąki kosztuje połowę tego, czyli:

mąka = 36 zł : 2

mąka = 18 zł

Dla sprawdzenia:

18 zł + 18 zł + 25 zł + 25 zł = 86 zł


  • Obliczamy, ile trzeba zapłacić za jeden worek mąki i jeden worek kaszy:

25 + 18 = 20 + 10 + 5 + 8 = 30 + 13 = 43


  • Obliczamy, ile trzeba zapłacić za 2 worki mąki i 1 worek kaszy:

18 + 18 + 25 = 10 + 10 + 20 + 8 + 8 + 5 = 40 + 21 = 61


  • Obliczamy, o ile droższy jest worek kaszy niż worek mąki:

25 - 18 = 25 - 15 - 3 = 10 - 3 = 7

DYSKUSJA
klasa:
3 szkoły podstawowej
Informacje
Autorzy: Justyna Kozłowska, Katarzyna Michalska
Wydawnictwo: MAC
Rok wydania:
ISBN: 9788381086141
Autor rozwiązania
user profile

Ola

33768

Nauczyciel

Z wykształcenia fizyk. W wolnym czasie lubię podróżować i udzielam się w schronisku dla zwierząt

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4385ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5037WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE695KOMENTARZY
komentarze
... i8254razy podziękowaliście
Autorom