Autorzy:Dorota Lewandowska , Anna Warchoł

Wydawnictwo:ZamKor / WSiP

Rok wydania:2015

Opisz czynności, jakie należy wykonać... 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Chemia

Opisz czynności, jakie należy wykonać...

8
 Zadanie

a) kwas octowy od kwasu palmitynowego

Aby odróżnić kwas octowy od kwasu palmitynowego należy użyć oranżu metylowego. Wskażnik ten przymie zabarwienie czerwone w naczyniu z kwasem octowym (odczyn kwasowy), a pomarańczowe w roztworze kwasu palmitynowego (odczyn obojętny)

b) metanol od wodnego roztworu metyloaminy

Aby odróżnić metanol od wodnego roztworu metyloaminy odróżnimy przy pomocy fenoloftaleiny. W roztworze metyloaminy przyjmie ona zabarwienie malinowe (odczyn zasadowy) a metanolu pozostanie bezbarwna

c) propanol od octanu etylu

Propanol od octanu etylu odróżnimy używając metalicznego sodu. Propanol reaguje z metalicznym sodem z wydzieleniem bezbarwnego gazu (wodoru), a octan etylu nie reaguje z metalicznym sodem

d) etanol od glicrolu

Etanol od glicerolu odróżnimy przy pomocy wodorotlenku miedzi(II). W roztworze glicerolu galaretowaty osad wodorotlenku miedzi(II) ulegnie rozpuszczeniu, a roztwór przyjmie granatowe zabarwienie. W roztworze etanolu wodorotlenek miedzi(II) nie ulega rozpuszczeniu.

e) kwas oleinowy od stopionego kwasu stearynowego

Kwas oleinowy, w przeciwieństwie do kwasu stearynowego, jest kwasem o charakterze nienasyconym. W celu odróżnienia go od kwasu stearynowego możemy użyć roztworu wody bromowej. Roztwór ten ulegnie odbarwieniu w kwasie oleinowym, w kwasie stearynowym pozostanie brunatny.