Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:ZamKor

Rok wydania:2015

Określ rodzaj wymienionych... 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Chemia

a) sól i sproszkowane żelazo

Jest to mieszanina niejednorodna dwóch ciał stałych. Aby je rozdzielić można użyć wody. Sól rozpuści się w wodzie, sproszkowane żelazo nie. Następnie taką mieszaninę możemy przesączyć przez sączek papierowy - na sączku pozostanie sproszkowane żelazo, które po wysuszeniu możemy odzyskać. Woda z solą może zostać odparowana i sól również zostanie odzyskana. 

Właściwość którą wykorzystaliśmy - rozpuszczalność jednej z substancji mieszaniny w wodzie

b) woda i alkohol

Jest to mieszanina jednorodna dwóch cieczy. Aby je rozdzielić należy wykorzystać proces destylacji. Alkohol zacznie parować w niższej niż woda temperaturze, dzięki czemu uda się rozdzielić oba składniki mieszaniny.

Właściwość którą wykorzystaliśmy - różna temperatura wrzenia substancji

c) mąka i woda

Jest to mieszanina niejednorodna ciała stałego i cieczy - zawiesina. Aby je rozdzielić można użyć papierowego sączka. Powstałą mieszaninę przelewamy przez sączek - mąka osiądzie na sączku. 

Właściwość którą wykorzystaliśmy - brak rozpuszczalności jednej z substancji w wodzie

d) oliwa i woda

Jest to mieszanina niejednorodna dwóch cieczy. Ciecze te nie mieszają się z sobą a pomiędzy nimi widać wyraźną granicę. Umożliwia to rozdzielenie tych mieszanin przy użyciu rozdzielacza. 

Właściwość którą wykorzystaliśmy - nie mieszanie się dwóch cieczy

e) ziemia i cukier

Jest to mieszanina niejednorodna dwóch ciał stałych. Aby je rozdzielić można użyć wody. cukier rozpuści się w wodzie, ziemia natomiast nie. Następnie taką mieszaninę możemy przesączyć przez sączek papierowy - na sączku pozostanie ziemia, którą po wysuszeniu możemy odzyskać. Woda z cukrem może zostać odparowana i cukier również zostanie odzyskany. 

Właściwość którą wykorzystaliśmy - rozpuszczalność jednej z substancji mieszaniny w wodzie

f) kreda i benzyna

Jest to mieszanina niejednorodna. Jej rozdziału możemy dokonać w kilku etapach przy użyciu wody i rozdzielacza. Na początku do mieszaniny dolewamy wody - benzyna nie rozpuszcza się w wodzie i wypłynie na jej wierzch. Kreda opadnie na dno naczynia. Poprzez proces dekantacji możemy rozdzielić kredę od mieszaniny wody z benzyną. Następnie przy użyciu rozdzielacza rozdzielimy wodę i benzynę.

Właściwość którą wykorzystaliśmy -  różnice w rozpuszczalności w wodzie obu substancji