Autorzy:Małgorzata Chmurska, Elżbieta Megiel, Grażyna Świderska

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

W trzech probówkach znajdują się: kwas chlorowodorowy 4.54 gwiazdek na podstawie 13 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Chemia

W trzech probówkach znajdują się: kwas chlorowodorowy

7
 Zadanie

8
 Zadanie

a) Opis czynniści laboratoryjnych: Do każdej probówki należy dodać taką samą ilość fenoloftaleiny (np po 4 krople). Następnie dwóch do czystych probówek należy pobrać probki tych roztworów, które nie zabarwiły się (taką samą ilość odmierzoną za pomocą pipety). W kolejnym kroku należy dodawać kroplami roztworu wodorotlenku sodu, aż do pojawienia się zabarwienia i zapisać ilości kropli dodanych do poszczególnych probówek.

b) Obserwacje: W probówce nr 3 pojawiło się malinowe zabarwienie. W probówkach 1 i 2 roztwory  pozostału bezbarwne. Do probówki 2 dodano więcej kropli zasady, aby pojawiło się malinowe zabarwienie.\

c) Wniosek: W probówce 3 znajdował się wodorotlenek socu, poniewaz po dodaniu fenoloftaleiny pojawiło się charakterystyczne malinowe zabarwienie. W probówkach 1 i 2 były kwasy. Do drugiej probówki należało dodać większa ilość wodorotlenku sodu, aby pojawiło się malinowe zabarwienie, więc znajdował się tam kwas siarkowy(VI). W takim razie w probówce 1 znajdował się kwas chlororodorowy.

d) Równania reakcji chemicznych:

`1.\ HCl+NaOH->NaCl+H_2O`  

`2.\ H_2SO_4+2NaOH->Na_2SO_4+2H_2O`