Rozwiązanie 1.
Małe dzieci (niemowlęta) są szczególne narażone na krzywicę, co wiąże się z ich intensywnym wzrostem, a tym samym wysokim zapotrzebowaniem na witaminę D, wapń i fosfor. Nastolatkowie są narażeni, w sposób szczególny na skrzywienia kręgosłupa, gdyż ich ciało przechodzi okres intensywnego wzrostu i rozwoju. W tym czasie kręgosłup rośnie szybko, a mięśnie i inne struktury wspierające ciało mogą nie nadążać za tym tempem wzrostu. Natomiast osoby starsze są narażone na chorobą układu ruchu zwaną - osteoporozą, ponieważ ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.
Rozwiązanie 2.
Małe dzieci:
- Krzywica: to choroba związana z niedoborem witaminy D, która powoduje zaburzenia mineralizacji kości. Występuje głównie u małych dzieci w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju kostnego. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowych kości.
Nastolatkowie:
- Choroby rozwijające się w okresie wzrostu: nastolatkowie mogą doświadczyć schorzeń związanych z rozwojem układu kostno-stawowego, jak np. skrzywienia kręgosłupa (których pojawienie się wiąże się z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy).
Osoby dorosłe:
- Artretyzm (choroba zwyrodnieniowa stawów): wraz z wiekiem, stawy ulegają naturalnemu zużyciu, co może prowadzić do artretyzmu, charakteryzującego się bólem i sztywnością stawów.
- Osteoporoza: W wieku dorosłym ryzyko osteoporozy wzrasta, co prowadzi do utraty masy kostnej i osłabienia kości.
Paulina Palichleb
Nauczycielka biologii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

