Autorzy:Barbara Arciuch, Magdalena Fiałkowska-Kołek

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2012

Pierścienice to celomatyczne bezkręgowce, których ciało jest podzielone na segmenty. 4.55 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Pierścienice to celomatyczne bezkręgowce, których ciało jest podzielone na segmenty.

15
 Zadanie

16
 Zadanie

a)

1. Narządem wydalniczym jest metanefrydium. W każdym segmencie znajduje się para metanefrydiów, z tym że orzęsiony lejek otwiera się do światła jednego segmentu, zaś kanalik wydalniczy znajduje się w segmencie kolejnym. 

2. Układ nerwowy typu drabinkowego charakteryzuje się  tym, że w każdym segmencie ciała znajduje się para zwojów nerwowych połączonych spoidłem poprzecznym.

 

b) Płyn celomy krąży w obrębie pojedynczych segmentów, dlatego rolą układu krwionośnego jest transport substancji między segmentami. 

user profile image
Sonia Demianiuk 2017-02-07
Czy w pkt.b) byłaby uznanana nastepujaca odpowiedz? ,, Podzial celomy na segmenty utrudnił przeplyw krwi miedzy odcinkami ciala, wiec aby moc transportowac krew natlenowana do wszystkich segmentow nalezalo zamknac ja w naczyniach, ktore przeprowadzaj...
user profile image
Odrabiamy.pl 2017-02-08
@Sonia Demianiuk Cześć, myślę, że taka odpowiedź mogłaby zostać uznana, ale to zależy od nauczyciela/egzaminatora sprawdzającego. Pozdrawiamy!