Autorzy:Karolina Archacka, Rafał Archacki, Krzysztof Spalik, Joanna Stocka

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Przedstaw podstawowe motywy ochrony przyrody. 5.0 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Przedstaw podstawowe motywy ochrony przyrody.

1
 Zadanie

2
 Zadanie
  • motywy egzystencjalne - przyroda jest potrzebna człowiekowi do życia. Organizmy dostarczają człowiekowi substancji odżywczych, tlenu oraz stanowią surowce, z których człowiek może wytwarzać narzędzia, odzież, budować domy itd. Przyroda jest również źródłem wielu substancji leczniczych. Dzięki przyrodzie żyje więc sam człowiek. 
  • motywy ekonomiczne - zasoby przyrodnicze wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu oraz wielu innych dziedzinach, a ich wykorzystanie przynosi korzyści materialne. Przyroda jest zatem źródłem dochodów finansowych
  • motywy etyczne - często odwołują się do motywów religijnych, a także filozoficznych. Motywy religijne mówią o stworzeniu świata i przyrody przez Boga, który nakazał człowiekowi opiekować się całym stworzeniem. Nurty filozoficzne również odnoszą się do tego, że człowiek jest istotą rozumną, która powinna szanować każde, istniejące na Ziemi życie.
  • motywy estetyczne - pewne elementy środowiska chroni się ze względu na ich piękno. Przyroda jest inspiracją dla wielu artystów, swoim pięknem zachwyca jednak każdego człowieka.