Po prostu biologia. Zakres podstawowy (Podręcznik, WSiP)

W każdej parze obszarów geograficznych wskaż obszar, który najprawdopodobniej cechuje się 5.0 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

W każdej parze obszarów geograficznych wskaż obszar, który najprawdopodobniej cechuje się

1
 Zadanie

2
 Zadanie

1. Chile - panuje tu bardziej zróżnicowany klimat niż w Polsce, co wpływa na większą różnorodność ekosystemów

2. Tatry - w każdym piętrze występuje charakterystyczna dla niego roślinność, natomiast Puszcza Kampinoska leży na Nizinie Mazowieckiej, a z reguły tereny górskie wykazują większą różnorodność biologiczną niż tereny nizinne

3. Himalaje - pustynie charakteryzują się skąpą szatą roślinną, a liczba gatunków zwierząt pustynnych jest niewielka. Himalaje to łańcuch górski, który charakteryzuje się piętrowością, co jest przyczyną dużej różnorodności ekosystemowej. 

4. Tatrzański Park Narodowy - piętra roślinności występują zarówno w jednym, jak i w drugim parku narodowym, ale Tatrzański Park Narodowy wykazuje się bardziej zróżnicowanym klimatem i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu

DYSKUSJA
Informacje
Po prostu biologia. Zakres podstawowy
Autorzy: Karolina Archacka, Rafał Archacki, Krzysztof Spalik, Joanna Stocka
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

12390

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Liczby mieszane i ich zamiana na ułamek niewłaściwy
ulamek

Liczba mieszana jest to suma dwóch składników, z których jeden jest liczbą naturalną (składnik całkowity), a drugi ułamkiem zwykłym właściwym (składnik ułamkowy).

$$4 1/9= 4 + 1/9 $$ ← liczbę mieszana zapisujemy bez użycia znaku dodawania +.

Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy

Licznik tego ułamka otrzymujemy w następujący sposób: mianownik składnika ułamkowego mnożymy przez składnik całkowity i do tego iloczynu dodajemy licznik składnika ułamkowego. Mianownik natomiast jest równy mianownikowi składnika ułamkowego.

Przykład:

$$3 1/4= {3•4+1}/4= {13}/4$$
 
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Zobacz także
Udostępnij zadanie