Autorzy:Karolina Archacka, Rafał Archacki, Krzysztof Spalik, Joanna Stocka

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Dowiedz się więcej o wpływie epidemii ospy na ludność świata, a także o sposobie zapobiegania tej chorobie. 4.29 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Dowiedz się więcej o wpływie epidemii ospy na ludność świata, a także o sposobie zapobiegania tej chorobie.

Sprawdź w internecie
 Zadanie

Największe epidemie ospy prawdziwej zanotowano w XVIw na terenie obu Ameryk. W Ameryce Północnej ospa prawdziwa zdziesiątkowała ówczesne imperium Inków i doprowadziła do śmierci 75% ludności zamieszkujących tereny dzisiejszego Meksyku. W I poł. XVIIw. epidemia czarnej ospy dotarła do Ameryki Południowej, gdzie spowodowała śmierć ponad 90% społeczeństwa Azteków. Największe żniwo ospa prawdziwa zebrała w Bostonie, przez który przeszło aż sześć epidemii tej choroby. Choroba, którą przywlekli do Ameryki hiszpańscy wojownicy zabiła prawdopodobnie aż 3 - 3,5 mln Indian w przeciągu dwóch lat (1520-1522). W Europie ospa prawdziwa pojawiła się w XVIIIw. i uśmierciła niemal 60 milionów ludzi.

Jedynym sposobem zapobiegania ospie prawdziwej są szczepienia ochronne, które stosuje się przed pojawieniem się objawów choroby. Szczepionka przeciwko ospie jest żywa, oznacza to, że zawiera żywe wirusy powodujące łagodniejszą od ospy krowiankę. Wirusy krowianki mają to do siebie, że uodporniają szczepioną osobę przeciw czarnej ospie. Podczas szczepienia nakłuwa się skórę pacjenta kilkakrotnie (15 razy) w jednym miejscu, po czym opatruje się je. Po kilku dniach na skórze, w miejscu nakłóć pojawia się wysypka. Dla okresu poszczepiennego charakterystyczne jest wystąpienie u pacjenta gorączki.