Autorzy:Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Przedstaw sposoby rozmnażania bezpłciowego zwierząt. 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Przedstaw sposoby rozmnażania bezpłciowego zwierząt.

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie
7
 Zadanie
  • podział - w jego wyniku z jednego osobnika powstają osobniki potomne. Wyróżnia się podział podłużny oraz podział poprzeczny. U parzydełkowców, które charakteryzują się przemianą pokoleń występuje strobilizacja, czyli podział poprzeczny polipa. W wyniku strobilizacji z polipa powstają i odrywają się młode meduzy. Sposobem rozmnażania bezpłciowego, który również ma formę podziału jest fragmentacja. Polega ona na podziale organizmu macierzystego na różniące się pod względem wielkości i kształtu części, dające początek organizmom potomnym.
  • pączkowanie  - polega na wytwarzaniu przez organizm rodzicielski uwypukleń tzw. pączków, które rosną i rozwijają się upodobniając się do osobnika macierzystego. Pączki mogą odrywać się i prowadzić samodzielne życie, bądź tworzyć kolonie pozostając przytwierdzone do organizmu rodzicielskiego.
  • poliembronia (wielozarodkowość) - polega na powstawaniu większej liczby zarodków z jednej zapłodnionej  komórki jajowej.
  • regeneracja - polega na umiejętności odtworzenia utraconej lub uszkodzonej części ciała. Zdolność do regeneracji maleje wraz z komplikacją budowy organizmu.