Autorzy:Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Opisz narządy wymiany gazowej zwierząt wodnych. 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Opisz narządy wymiany gazowej zwierząt wodnych.

1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

4
 Zadanie
5
 Zadanie
6
 Zadanie
  • skrzela - to podstawowy narząd wymiany gazowej zwierząt wodnych. Mają one formę wyrostków o różnych kształtach, powstających ze ściany ciała. Skrzela pokryte są cienkim nabłonkiem, pod którym znajduje się gęsta sieć kapilar. Wyróżnia się skrzela zewnętrzne, które wystają na zewnątrz ciała i nie są niczym osłonięte. Zwiększają one wydajność wymiany gazowej, ale narażone są na uszkodzenia mechaniczne i zwiększają opór ciała zwierzęcia podczas poruszania się w wodzie. Występują one u wieloszczetów i niektórych mięczaków oraz u larw i form neotonicznych. Innym typem skrzeli są skrzela wewnętrzne. Znajdują się one wewnątrz ciała zwierzęcia i są osłonięte - częściowo lub całkowicie. Dzięki takiemu umiejscowieniu nie są one narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz nie zaburzają opływowego kształtu zwierzęcia. Skrzela wewnętrzne występują u ryb i większości wodnych mięczaków m.in. u małży.
  • kosz skrzelowy - to poprzebijana szczelinami skrzelowymi gardziel, która służy do wymiany gazowej. Występuje u osłonic np. żachwy, bezczaszkowców np. lancetnika oraz larwy minoga. 
  • skrzelotchawki - występują u larw owadów. Mają formę palczastych lub blaszkowatych wyrostków na ciele zwierzęcia.
  • wyrostki skrzelowe - są najbardziej prymitywnym narządem wymiany gazowej u zwierząt wodnych. Wyrastają na parapodiach u niektórych morskich wieloszczetów.