Scharakteryzuj różne rodzaje transpiracji. 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Biologia

Scharakteryzuj różne rodzaje transpiracji.

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

5
 Zadanie
6
 Zadanie
 • transpiracja szparkowa - jest najczęstszym rodzajem transpiracji występującej u roślin. Zachodzi przez aparaty szparkowe, którymi para wodna wydostaje się na zewnątrz na drodze dyfuzji. Transpiracja szparkowa uzależniona jest zarówno od czynników wewnętrznych - głównie od ilości i rozmieszczenia aparatów szparkowych, jak i od czynników zewnętrznych. Na intensywność transpiracji wpływa względna wilgotność powietrza - im jest mniejsza tym intensywność transpiracji jest większa. Oczywistym jest, że wzrost temperatury oraz zwiększenie intensywności oświetlenia wzmagają transpirację. Silny wiatr również powoduje zwiększenie parowania, ponieważ usuwa on wilgotne powietrze z bliskiego otoczenia aparatów szparkowych. Niedobór wody glebowej natomiast powoduje ograniczenie parowania wody z rośliny.
 • transpiracja przetchlinkowa - zachodzi u roślin, których łodygi pokryte są korkiem, czyli wtórną tkanką okrywającą. Przetchlinki, w przeciwieństwie do aparatów szparkowych, są stale otwarte, dlatego nie jest możliwe regulowanie ilości wyparowywanej wody. 
 • transpiracja kutykularna - zachodzi przez zewnętrzną powierzchnię liścia, czyli skórkę pokrytą kutykulą. Im cieńsza kutykula, tym transpiracja jest intensywniejsza. U roślin starszych oraz żyjących w środowisku suchym występuje gruba kutykula, która ogranicza transpirację kutykularną. 
DYSKUSJA
user profile image
Gość

0

2017-10-03
Dziękuję!
user profile image
Gość

0

2017-10-28
Dziękuję :)
Informacje
Biologia na czasie 1. Zakres rozszerzony
Autorzy: Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

5892

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Kwadrat

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.

Przekątne kwadratu są prostopadłe, mają równą długość i wspólny środek. Przekątne tworzą z bokami kwadratu kąt 45°.

Długość jednego boku jest wymiarem kwadratu.

kwadrat
Dodawanie pisemne

Krok po kroku jak wykonywać dodawanie pisemne:

 1. Składniki zapisujemy jeden pod drugim tak, by cyfry jedności tworzyły jedną kolumnę, cyfry dziesiątek – drugą, cyfry setek – trzecią, itd. (czyli cyfry liczb wyrównujemy do prawej strony), a następnie oddzielamy je poziomą kreską.

  dodawanie1
   
 2. Dodawanie prowadzimy od strony prawej do lewej. Najpierw dodajemy jedności, czyli ostatnie cyfry w dodawanych liczbach – w naszym przykładzie będzie to 9 i 3. Jeżeli uzyskana suma jest większa od 9, to w kolumnie jedności pod kreską piszemy cyfrę jedności tej sumy, a pozostałą cyfrę sumy przenosimy do kolumny dziesiątek.
  W naszym przykładzie mamy $$9 + 3 = 12$$, czyli w kolumnie jedności piszemy 2, a 1 przenosimy do kolumny dziesiątek.

  dodawanie2
   
 3. Następnie dodajemy dziesiątki naszych liczb wraz z cyfrą przeniesioną i postępujemy jak poprzednio, czyli jeśli uzyskana suma jest większa od 9, to w kolumnie dziesiątek piszemy cyfrę jedności tej sumy, a pozostałą cyfrę sumy przenosimy do kolumny setek.
  W naszym przykładzie otrzymamy: $$1 + 5 + 6 = 12$$, czyli w kolumnie dziesiątek piszemy 2, a 1 przenosimy do kolumny setek.

  dodawanie3
   
 4. Dodajemy cyfry setek wraz z cyfrą przeniesioną i wynik zapisujemy pod kreską.
  W naszym przykładzie mamy: $$1+2+1=4$$ i wynik ten wpisujemy pod cyframi setek.

  dodawanie4
   
 5. W rezultacie opisanego postępowania otrzymujemy wynik dodawania pisemnego.
  W naszym przykładzie sumą liczb 259 i 163 jest liczba 422.

Zobacz także
Udostępnij zadanie