Autorzy:Ewa Kłos, Wawrzyniec Kofta, Mariola Kukier-Wyrwicka, Hanna Werblan-Jakubiec

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Wyjaśnij znaczenie następujących terminów: akomodacja oka 4.14 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Wyjaśnij znaczenie następujących terminów: akomodacja oka

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

Akomodacja to zjawisko polegające na dostosowaniu oka do oglądania przedmiotów leżących blisko i daleko. Za akomodacje odpowiada soczewka dzięki swojej zdolności zmiany kształtu. Gdy oglądany obiekt znajduje się daleko od obserwatora, soczewka staje się bardziej płaska, a promienie świetlne są słabiej załamywane. Pozwala to na uzyskanie ostrego obrazu. W przypadku przedmiotów znajdujących się blisko obserwatora, aby uzyskać ostry obraz, soczewka uwypukla się i silnie załamuje promienie świetlne.

 

Dalekowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że obraz oglądanego obiektu powstaje za siatkówą. Taka woda spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną. Aby skorygować taką wadę należy nosić okulary z soczewkami skupiającymi (wypukłymi).

Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że obraz oglądanego obiektu powstaje przed siatkówą. Taka woda spowodowana jest zbyt długą gałką oczną. Aby skorygować taką wadę należy nosić okulary z soczewkami rozpraszającymi (dwuwklęsłymi).

 

Astygmatyzm to wada wzroku, która spowodowana jest nierównomierną krzywizna rogówki. Obraz oglądanego obiektu powstaje w kilku miejscach, zarówno za oraz przed siatkówką. Korygując taką wadę wzroku używa się okularów z soczewkami cylindrycznymi.