Autorzy:Ewa Kłos, Wawrzyniec Kofta, Mariola Kukier-Wyrwicka, Hanna Werblan-Jakubiec

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Scharakteryzuj warstwy budujące skórę. 4.25 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Scharakteryzuj warstwy budujące skórę.

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie

Skóra zbudowana jest zasadniczo z dwóch warstw: zewnętrznego naskórka i położonej pod nim skóry właściwej. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Zbudowany jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego i składa się kilku warstw, a jego grubość wynosi około 0,5 mm. Najgłebiej położona - warstwa rozrodcza, cały czas dzieli się, dzięki temu powstają nowe komórki, które wypychają te położone wyżej. W warstwie rozrodczej znajdują się komórki zawierające barwnik - melaninę. Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, złożona z martwych płaskich komórek, stale się złuszcza.

Skóra właściwa jest warstwą znajdującą się między naskórkiem a warstwą podskórną. Skóra właściwa ma około 1-3mm grubości (w zależności od lokalizacji) i zbudowana jest z tkanki łącznej złożonej z włókien kolagenowych. Elementy wchodzące w skład skóry właściwej to: naczynia krwionośne i limfatyczne, ciałka zmysłowe wraz z odchodzącymi od nich włóknami nerwowymi oraz wytwory warstwy rozrodczej naskórka tj. gruczoły łojowe, potowe, mlekowe oraz włosy i paznokcie.

Warto wspomnieć także o warstwie podskórnej, która stanowi łącznik między warstwą skóry właściwej a głębiej leżącymi tkankami. Warstwa podskórna zbudowana jest głównie z tkanki tłuszczowej.