Scharakteryzuj warstwy budujące skórę. 4.57 gwiazdek na podstawie 14 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Scharakteryzuj warstwy budujące skórę.

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie

Skóra zbudowana jest zasadniczo z dwóch warstw: zewnętrznego naskórka i położonej pod nim skóry właściwej. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Zbudowany jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego i składa się kilku warstw, a jego grubość wynosi około 0,5 mm. Najgłebiej położona - warstwa rozrodcza, cały czas dzieli się, dzięki temu powstają nowe komórki, które wypychają te położone wyżej. W warstwie rozrodczej znajdują się komórki zawierające barwnik - melaninę. Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, złożona z martwych płaskich komórek, stale się złuszcza.

Skóra właściwa jest warstwą znajdującą się między naskórkiem a warstwą podskórną. Skóra właściwa ma około 1-3mm grubości (w zależności od lokalizacji) i zbudowana jest z tkanki łącznej złożonej z włókien kolagenowych. Elementy wchodzące w skład skóry właściwej to: naczynia krwionośne i limfatyczne, ciałka zmysłowe wraz z odchodzącymi od nich włóknami nerwowymi oraz wytwory warstwy rozrodczej naskórka tj. gruczoły łojowe, potowe, mlekowe oraz włosy i paznokcie.

Warto wspomnieć także o warstwie podskórnej, która stanowi łącznik między warstwą skóry właściwej a głębiej leżącymi tkankami. Warstwa podskórna zbudowana jest głównie z tkanki tłuszczowej.

DYSKUSJA
user profile image
Gość

0

2017-10-14
Dzieki za pomoc
Informacje
Ciekawa Biologia 2
Autorzy: Ewa Kłos, Wawrzyniec Kofta, Mariola Kukier-Wyrwicka, Hanna Werblan-Jakubiec
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

2918

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

  • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

  • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie