Określ, co to jest stres 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Stres to stan wzmożonego napięcia nerwowego, który jest reakcją na działanie negatywnych bodźców psychicznych i/lub fizycznych. Podczas stresu człowiek z reguły odczuwa dyskomfort.

 

Skutkiem stresu jest większe wydzielanie niektórych hormonów, na przykład adrenaliny. Serce pracuje wtedy szybciej i wzrasta ciśnienie krwi oraz tempo wentylacji płuc. Pod wpływem stresu zwiększa się też szybkość reakcji na bodźce, źrenica rozszerza się a oko przystosowane jest do widzenia na odległość. Wątroba uwalnia glukozę do krwioobiegu, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Zmniejsza się natomiast perystaltyka przewodu pokarmowego i wydzielanie soków trawiennych, pęcherz moczowy rozkurcza się, natomiast zwieracz odbytu i cewki moczowej się zamykają. Podczas stresu nasila się też pocenie.

DYSKUSJA
Informacje
Bliżej biologii 2
Autorzy: Ewa Pyłka-Gutowska, Ewa Jastrzębska
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

2722

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Kwadrat

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.

Przekątne kwadratu są prostopadłe, mają równą długość i wspólny środek. Przekątne tworzą z bokami kwadratu kąt 45°.

Długość jednego boku jest wymiarem kwadratu.

kwadrat
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

  • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

  • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Zobacz także
Udostępnij zadanie