Wyjaśnij, dlaczego wątrobę uważa się 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Wyjaśnij, dlaczego wątrobę uważa się

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

Wątroba uważana jest za centrum metaboliczne organizmu, ponieważ zachodzą w niej niezliczone reakcje metaboliczne. Podstawową rolą, jaką pełni jest funkcja
detoksykacyjna - poprzez filtrację krwi neutralizuje ona substancje szkodliwe znajdujące się w naszym organiźmie. Dotyczy to zarówno tych substancji, które powstają podczas przemian metabolicznych organizmu oraz toksyn, które sami dostarczamy np. alkohol, niektóre leki. Poza tym uczestniczy ona w przemianach cukrów - jeśli we krwi jest zbyt duże stężenie glukozy, zostaje ona zmagazynowana w wątrobie w postaci cukru złożonego - glikogenu. Glikogen stanowi rezerwę energii, którą organizm może wykorzystać w razie potrzeby. Poza kumulowaniem glikogenu, magazynuje ona również m.in. żelazo i witaminy - głównie witaminę E oraz większość witamin grupy B. Wątroba bierze udział w metaboliźmie tłuszczów - produkuje i wydziela żółć, która rozbija duże krople tłuszczu, przygotowując je na działanie lipazy trzustkowej - enzymu trawiącego tłuszcze w jelicie cienkim. Ponadto syntezuje niektóre białka osocza krwi, czynniki krzepnięcia krwi. Wątroba rozkłada zużyte erytrocyty, natomiast u płodu pełni rolę producenta krwinek czerwonych.

DYSKUSJA
Informacje
Świat biologii 2
Autorzy: Małgorzata Kłyś, Joanna Stawarz, Wiesława Gołda, Jadwiga Wardas
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Aby podzielić ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd. należy przesunąć przecinek w lewo o tyle miejsc ile jest zer w liczbie przez którą dzielimy (czyli w 10, 100, 1000 itd.)

Przykłady:

  • $$0,34÷10= 0,034$$ ← przesuwamy przecinek o jedno miejsce w lewo
  • $$311,25÷100= 3,1125$$ ← przesuwamy przecinek o dwa miejsca w lewo
  • $$53÷1000= 0,053$$ ← przesuwamy przecinek o trzy miejsca w lewo
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie