Autorzy:Małgorzata Kłyś,Joanna Stawarz

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Scharakteryzuj budowę grzybów wielokomórkowych 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Scharakteryzuj budowę grzybów wielokomórkowych

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

BUDOWA

Komórki grzybów wielokomórkowych tworzą długie, nitkowate, biało zabarwione strzępki, z których składa się ciało grzyba tzw. grzybnia. Grzybnia nie jest zróżnicowana na tkanki i organy. Niektóre grzyby składają się z części podziemnej i nadziemnej. Część podziemna występuje w postaci luźnych strzępek, natomiast część nadziemna w postaci owocników, w których znajdują się zarodnie z zarodnikami (służącymi do rozmnażania bezpłciowego). Owocniki mogą przyjmować rozmaite kształty i kolory. Owocnik grzyba kapeluszowego składa się z trzonu i kapelusza. Pod spodem kapelusza znajduje się część wytwarzająca zarodniki - najczęciej występuje w postaci blaszek lub rurek.

 

FUNKCJE ŻYCIOWE

 

Odżywianie: jak wszystkie grzyby, grzyby wielokomórkowe są organizmami cudzożywnymi. Głównym sposobem ich odżywiania jest saprobiontyzm, czyli rozkładanie martwych szczątków organicznych. Wiele z nich żyje w symbiozie z roślinami, pobierając gotową materię organiczną wytworzoną przez rośliny, a w zamian ułatwiają roślinie pobieranie wody i związków mineralnych z gleby. Ten typ symbiozy nazywany jest mikoryzą. Przykładami mogą być występowanie maślaków niedaleko sosen, borowika pod dębem.

Oddychanie: Grzyby wielokomórkowe oddychają tlenowo.

Rozmnażanie: Grzyby wielokomórkowe mogą rozmnażać się płciowo lub bezpłciowo. U tych grzybów występuje rozmnażanie przez zarodniki powstające w rodniach lub następuje fragmentacja plechy. Rozmnażanie płciowe może przebiegać na trzy sposoby: łączenie się gamet, łączenie się całych organów rozmnażania płciowego lub łączenie się strzępek tzw. "+" i "-", które różnią się płcią.