Omów znaczenie ryb w gospodarce człowieka. 4.58 gwiazdek na podstawie 12 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Biologia

Omów znaczenie ryb w gospodarce człowieka.

1
 Zadanie
2
 Zadanie

4
 Zadanie

Głównym zastosowaniem ryb w gospodarce człowieka jest przemysł spożywczy. Od najdawniejszych czasów ryby były pożywieniem człowieka ze względu na swoje wartości odżywcze. Rybie mięso bogate jest w pełnowartościowe i łatwoprzyswajalne białko, ważne mikro- i makroelementy oraz stanowi źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A i D. Jednak najbardziej istotnym składnikiem są kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 i omega 6. Wspomniane kwasy oraz witaminy zawarte są w tranie, który jest ciekłym tłuszczem pozyskiwanym z wątroby niektórych ryb. Tran stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym jako środek leczniczy. Znanym i bardzo cenionym przysmakiem jest także kawior, który jest niczym innym jak soloną ikrą ryb. Niektóre ryby stanowią surowiec do wyrobu klejów, nawozów, karm dla zwierząt. Łuski niektórych ryb wykorzystuje się do produkcji biżuterii i ozdób. Hobbystyczne łowienie ryb, czyli wędkarstwo przynosi także zyski w przemyśle rozrywkowym. Wędkarstwo może przyjmować także charakter sportowy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wędkarstwo stanowi dochód dla sklepów, w których zaopatrują się wędkarze.

DYSKUSJA
Informacje
Świat biologii 1
Autorzy: Małgorzata Kłyś,Joanna Stawarz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

3123

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Równość ułamków

Każdy ułamek można zapisać na nieskończoną ilość sposobów. Dokonując operacji rozszerzania lub skracania otrzymujemy ułamek, który jest równy ułamkowi wyjściowemu.

Pamiętajmy jednak, że każdy ułamek można rozszerzyć, jednak nie każdy ułamek można skrócić. Ułamki, których nie da się już skrócić nazywamy ułamkami nieskracalnymi.

 • Rozszerzanie ułamków - mnożymy licznik i mianownik przez tą sama liczbę różną od zera; ułamek otrzymamy w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

  Przykład:

  • Rozszerzmy ułamek $$3/5$$ przez 3, czyli licznik i mianownik mnożymy przez 3:

   $$3/5=9/{15}={27}/{45}=...$$
    
 • Skracanie ułamków - dzielimy licznik i mianownik przez tą samą liczbę różną od zera; ułamek otrzymany w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

  Przykład:

  • Skróćmy ułamek $$8/{16}$$ przez 2, czyli licznik i mianownik dzielimy przez 2:

   $$8/{16}=4/8=2/4=1/2$$ 
 
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

 • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

 • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Zobacz także
Udostępnij zadanie