Omów tryb życia mięczaków. - Zadanie 3: Świat biologii 1 - strona 157
Wybierz przedmiot
Brak innych książek z tego przedmiotu
Omów tryb życia mięczaków. 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Omów tryb życia mięczaków.

1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

4
 Zadanie

W zależności od tego, do jakiej gromady mięczaków należą dane organizmy, prowadzą one odmienny tryb życia. 

Najbardziej zróżniowane pod względem trybu życia są ślimaki. Większość gatunków to wolnopływające ślimaki morskie, ale występują także ślimaki słodkowodne oraz ziemnowodne. Ślimaki żyjące na lądzie wymagają dużej wilgotności podłoża, poruszają się pełzając po podłożu. Do przemieszczania się wykorzystują silnie umięśnioną nogę pokrytą stale wydzielającym się śluzem. Do ślimaków zalicza się organizmy drapieżne (głównie ślimaki morskie), glonożerne, roślinożerne a także pasożytnicze. 

 

Małże z kolei wykazują mało aktywny tryb życia i w większości są zwierzętami osiadłymi. Żyją tylko w środowisku wodnym, najczęściej na dnie zbiornika. Niektóre gatunki zagrzebują się w mule dennym lub piasku, inne z kolei przytwierdzają się do przedmiotów zanurzonych na dnie zbiornika wodnego.  Istnieją gatunki, które zachowują zdolność powolnego ruchu, do którego wykorzystują nogę. Są i takie, które zamykając i otwierając muszę, poruszają się ruchem odrzutowym. Małże odżywiają się odfiltrowując pokarm z wody, są więc filtratorami.

 

Dzięki wysokiej organizacji mózu oraz silnie rozwiniętym narządom zmysłów głowonogi są najbardziej aktywnymi zwierzętami spośród mięczaków. Poruszają się ruchem odrzutowym, który możliwy jest dzięki wyrzutowi wody przez lejek. Większość głowonogów żyje w otwartej toni wodnej, wszystkie są natomiast drapieżnikami aktywnie polującymi na swoje ofiary.

DYSKUSJA
klasa:
Oglądasz książkę z klasy I gimnazjum. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Informacje
Autorzy: Małgorzata Kłyś,Joanna Stawarz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Monika

37072

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1479ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5436WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE506KOMENTARZY
komentarze
... i7480razy podziękowaliście
Autorom