Puls życia 1 (Podręcznik, Nowa Era)

Opisz znaczenie grzybów i porostów 4.4 gwiazdek na podstawie 10 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Biologia

Opisz znaczenie grzybów i porostów

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Słowo "grzyb" jest powszechnie kojarzone z grzybami, które chętnie zjada człowiek. Owocniki niektórych grzybów są smacznym pożywieniem dla ludzi, ale żywią się nimi także zwierzęta. Poza tym, związki nieorganiczne, które powstają z rozkładanych przez grzyby szczątków roślin i zwierząt są wykorzystywane przez rośliny. Wzbogacają także glebę w związki mineralne i tym sposobem użyźniają ją. Grzyby wykorzystywane są także w przemyśle spożywczym. Dobrze wszystkim znane drożdże, w zależności od gatunku stosowane są w przemyśle spożywczym do wytwarzanie chleba, piwa czy wina. W procesie produkcji wykorzystywany jest proces fermentacji, czyli oddychania beztlenowego. Inne grzyby - tzw. pleśnie stosuje się do produkcji serów o charakterystycznym smaku i zapachu, a także pozyskuje się z nich antybiotyki. Najbardziej znanym antybiotykiem jest penicylina. Oprócz pozytywnego znaczenia grzybów, można wymienić także negatywne skutki ich oddziaływania. Grzyby pleśniowe rozwijające się na produktach spożywczych wydzielają substancje, które są trujące, dlatego nie powinno się spożywać produktów, na kórych zauważymy strzępki pleśniaka. Ponad to wiele grzybów powoduje choroby, pasożytując na organizmach roślinnych i zwierzęcych. Pasożyty te mogą umiejscowić się na zewnątrz, a co gorsza wewnątrz organizmu. Choroby roślin, często nazywane są tak jak choroby zwierzęce np. kiła kapuściana czy rak ziemniaka.  Choroby wywoływane przez grzyby u zwierząt i ludzi to grzybice. Najgroźniejsze są grzybice rozwijające się wewnątrz organizmu - grzyb odżywia się kosztem organizmu, w którym bytuje, a oprócz tego zatruwa go, wydzielając toksyczne substancje.

 

Najważniejsza z ról, jaką pełnią porosty w przyrodzie, uwarunkowana jest ich pionierskim charakterem. Dzięki temu, że porosty mają bardzo małe wymagania, mogą rozwinąć się i przetrwać w skrajnych warunkach środowiska. Porastają one nagie, ubogie w substancje odżywcze skały i biorąc udział w powstawaniu gleby, przygotowują "mieszkanie" dla innych organizmów. Są one także organizmami wskaźnikowymi. Oznacza to, że sa wrażliwe na pewnien rodzaj zanieczyszczeń i dzięki nim określić można stopień zanieczyszczenia danego terenu na podstawie występowania lub braku porostów. Wykorzystuje się do tego tzw. skalę porostową. Porosty mogą być także pożywieniem dla zwierząt roślinożernych, znajdują także zastosowanie w kosmetyce.

DYSKUSJA
user profile image
patryk.kowalski699

28-01-2017
I ja mam to niby przepisać do zeszytu?
user profile image
Monika

12041

30-01-2017
@patryk.kowalski699 Cześć, powyższe zadanie zawiera bardzo szczegółową odpowiedź na pytanie podane w poleceniu. Możesz je skrócić, bądź zmodyfikować według własnego uznania. Pozdrawiamy!
Informacje
Puls życia 1
Autorzy: Małgorzata Jefimow, Marian Sęktas
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

12041

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Porównywanie ułamków

Porównywanie dwóch ułamków polega na stwierdzeniu, który z nich jest mniejszy, który większy.

 • Porównywanie ułamków o takich samych mianownikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same mianowniki, to ten jest większy, który ma większy licznik

  Przykład:

  $$3/8$$ < $$5/8$$
   
 • Porównywanie ułamków o takich samych licznikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same liczniki, to ten jest większy, który ma mniejszy mianownik.

  Przykład:

  $$4/5$$ > $$4/9$$
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie