Rok 2018 odpowiedzi (język niemiecki) - egzamin-gimnazjalny-3 - Baza Wiedzy - Odrabiamy.pl

Rok 2018 odpowiedzi (język niemiecki) - egzamin-gimnazjalny-3 - Baza Wiedzy

Egzamin gimnazjalny 2018 - Język niemiecki

Niemiecki Poziom Podstawowy


Zadanie 1.

Usłyszysz dwukrotnie pięć tekstów. W zadaniach 1.1.–1.5., na podstawie informacji zawartych w nagraniu, z podanych odpowiedzi wybierz właściwą. Zakreśl jedną z liter: A, B albo C.

 


1.5. Das Mädchen spricht über
A. seine Lernmethoden.
B. seine Klasse.
C. sein Lieblingsspiel.

 

1.1. Wskazówka: Chłopiec mówi, że nie ma jeszcze złotych rybek, ponieważ akwarium i filtr do wody kosztują dużo pieniędzy. (Weißt du, ein Aquarium, ein Wasserfilter … das alles kostet viel Geld.) Chciał mieć białą mysz, ale jego siostra boi się myszy. (Ich wollte eine weiße Maus, aber meine Schwester hat Angst vor Mäusen.) Kupił białego królika. (Im Zooladen habe ich schöne Kaninchen gesehen und ich habe ein weißes gekauft.)

1.2. Wskazówka: Mama proponuje wyjście na wystawę dzieł abstrakcyjnych. Chłopiec jednak chciałby pójść do muzeum archeologicznego, by zobaczyć egipskie mumie. (Ich möchte lieber etwas Konkretes, z. B. ägyptische Mumien sehen. Wir können ins archäologische Museum gehen.) Ponieważ jest ono daleko, a samochód jest zepsuty, mama i syn pojadą autobusem.  

1.3. Wskazówka: Sven jest przeziębiony. Mama dała mu już słodkie lekarstwa, tabletki z miodem i herbatę z malinami. (Mama hat mir schon Medikamente gegeben: Honigtabletten und Tee mit Himbeerkonfitüre.) Babcia daje mu butelkę wody. (Und ich gebe dir noch eine Flasche Wasser. Du sollst viel trinken.)

1.4. Wskazówka: Rodzice kupili córce gitarę w sklepie muzycznym na rynku. (Meine Eltern haben sie mir gestern im Musikladen am Markt gekauft.) Kolega prosi ją, by coś zagrała. Dziewczyna prosi o nuty, które leżą na jej biurku. Zagra mu piosenkę z jej ostatniego koncertu. (Dann gib mir, bitte, meine Noten. Sie liegen auf meinem Schreibtisch, hinter dir. Ich spiele einen Song von meinem letzten Konzert.)

1.5. Wskazówka: Dziewczyna mówi o swoich metodach nauki. Kiedy przygotowuje się do kartkówek, robi notatki na karteczkach. (Wenn ich mich auf Klassenarbeiten vorbereite, dann mache ich mir Notizen auf kleinen Kärtchen.) Wieczorami trenuje szybkie czytanie, dzięki czemu jest w stanie szybko znaleźć najważniejsze informacje. (Abends trainiere ich das Schnelllesen. Dabei bekomme ich wirklich schnell Informationen für die Schule und konzentriere mich auf die wichtigsten Wörter.)

 

Zadanie 2.

Usłyszysz dwukrotnie rozmowę Steffi i Jensa. Na podstawie informacji zawartych w nagraniu dopasuj do każdej osoby (2.1.–2.4.) miejsce, w którym ona się znajduje (A–E). Wpisz odpowiednią literę w każdą kratkę. Uwaga! Jedno miejsce zostało podane dodatkowo i nie pasuje do żadnej osoby.

Wskazówka: Steffi każe Jensowi iść do kuchni, w której jest Thomas. (Geh in die Küche! Dort ist Thomas.). Jens odpowiada, że woli iść do ogrodu do taty, by pomóc przy grillowaniu. (Ich gehe lieber in den Garten zu Papa und helfe ihm beim Grillen.) Mama właśnie wróciła z zakupów z supermarketu i zaparkowała samochód przed garażem. (Guck mal, Mama hat gerade das Auto vor der Garage geparkt. Sie steht jetzt am Auto.) Steffi jest w salonie, który musi posprzątać. (Jemand muss noch das Wohnzimmer hier aufräumen.)

 

Zadanie 3.

Usłyszysz dwukrotnie wypowiedź. Zdecyduj, które ze zdań 3.1.–3.3. są zgodne z treścią nagrania (P – Prawda), a które nie (F – Fałsz). Zakreśl literę P albo F.


3.1. Die Schüler des Schiller-Gymnasiums haben jetzt zwei Sporthallen. - PRAWDA.
3.2. Die Klassen 3A und 3B haben um 13.00 Uhr ein Volleyballspiel. - FAŁSZ.
3.3. Die Sprecherin ist Schuldirektorin. - FAŁSZ.3.1 Wskazówka: 
Dziewczyna cieszy się z nowej sali gimnastycznej, która jest trzy razy większa od starej. Na dwóch halach sportowych uczniowie mają teraz dwa boiska do siatkówki i dwa boiska do piłki nożnej. (Wir haben endlich eine neue Sporthalle! Sie ist drei Mal größer als unsere alte Sporthalle. In den beiden Hallen, in der alten und neuen, haben wir jetzt zwei Plätze für Volleyball und zwei für Fußball!)

3.2. Wskazówka: Uczniowie klas 3A i 3B nie będą grać meczu w siatkówkę. O godzinie 13.00, na boisku do siatkówki, odbędzie się show cheerleaderek z klas 3A i 3B. (Um 13.00 Uhr gibt es auf dem Volleyballplatz in der neuen Halle eine Show von Cheerleaderinnen der Klassen 3A und 3B.)

3.3. Wskazówka: Spikerką nie jest dyrektorka szkoły, lecz Julia Schmidt z klasy 3B. (Hallo, alle! Hier ist Julia Schmidt vom Schulradio. Julia Schmidt, Klasse 3B.)

 

Zadanie 4.

Usłyszysz dwukrotnie cztery wypowiedzi (4.1.–4.4.). Do każdej z nich dobierz właściwą reakcję (A–E). Wpisz rozwiązania do tabeli. Uwaga! Jedna reakcja została podana dodatkowo i nie pasuje do żadnej wypowiedzi.


A. Nach Berlin.
B. Wirklich? Ich auch!
C. Heute um 16.00 Uhr.
D. Den großen, blonden?
E. Nett, dich kennenzulernen.

4.1. E.
4.2. D.
4.3. B.
4.4. C.


4.1.
- Mein Name ist Albert Krause. (Nazywam się Albert Krause.)
- Nett, dich kennenzulernen. (Miło cię poznać.)

4.2.
- Kennst du Martin Meier? (Znasz Martina Meiera?)
- Den großen, blonden? (Tego wysokiego blondyna?)

4.3.
- Ich wohne in der Berliner Allee. (Mieszkam przy Berliner Allee.)
Wirklich? Ich auch! (Naprawdę? Ja też!)

4.4.
- Wann gehen wir in den Zoo? (Kiedy idziemy do ZOO?)
- Heute um 16.00 Uhr. (Dzisiaj o 16.00.)

 


Zadanie 5.

Uzupełnij poniższe minidialogi (5.1.–5.3.), wybierając spośród podanych odpowiedzi brakującą wypowiedź jednej z osób. Zakreśl jedną z liter: A, B albo C.


5.1. X: Ist deine Schule in der Gartenstraße? (Twoja szkoła znajduje się przy Gartenstraße?)
Y: _________________________

A. Ja, wir sind jetzt zu Hause. (Tak, jesteśmy teraz w domu.)
B. Ja, sie besucht den Kindergarten. (Tak, ona chodzi do przedszkola.)
C. Ja, in der Nähe ist das Stadttheater. (Tak, w pobliżu jest teatr miejski.)

 

5.2. X: Ich komme mit dem Fahrrad zu dir. (Przyjadę do ciebie na rowerze.)
Y: _________________________

A. Das ist am schnellsten. (Tak będzie najszybciej.)

B. Das ist am Radweg passiert. (To stało się na ścieżce rowerowej.)

C. Das ist ein teures Auto. (To jest drogi samochód.)

 

5.3. X: _________________________
Y: Ja, setzen Sie sich, bitte. (Tak, proszę usiąść.)

A. Wie bitte? Wann ist die Fahrt zu Ende? (Co proszę? Kiedy skończy się podróż?)

B. Entschuldigung, ist der Platz hier frei? (Przepraszam, czy to miejsce jest wolne?)

C. Danke schön, kann ich schon weggehen? (Bardzo dziękuję, mogę już iść?)Zadanie 6.

Dla każdej z opisanych sytuacji (6.1.–6.3.) wybierz właściwą reakcję. Zakreśl jedną z liter: A, B albo C.

 

6.1. Kolega pyta Cię, jakie masz plany na wakacje. Co mu odpowiesz?

A. Ich möchte nach Frankreich fahren. (Chciałbym pojechać do Francji.)

B. Ich mag den Sommer am liebsten. (Najbardziej lubię lato.)

C. Ich war gestern bei meiner Oma. (Wczoraj byłem u mojej babci.)

 

6.2. Nie wiesz, czy Twoja koleżanka ma rodzeństwo. Jak o to zapytasz?

A. Wie alt ist deine Tochter? (Ile lat ma twoja córka?)

B. Ist deine Tante Krankenschwester? (Twoja ciocia jest pielęgniarką?)

C. Hast du einen Bruder oder eine Schwester? (Masz brata lub siostrę?) 

 

6.3. Chcesz wyrazić satysfakcję ze swoich ocen. Jak to zrobisz?

A. Ich möchte endlich gute Noten haben. (Chciałbym w końcu mieć dobre oceny.)

B. Das gefällt mir gar nicht. (To wcale mi się nie podoba.)

C. Ich bin sehr zufrieden. (Jestem bardzo zadowolony.) 

 

Zadanie 7.

Przeczytaj teksty 7.1.–7.4. Do każdego z nich dobierz odpowiednie zdanie (A–E). Wpisz rozwiązania do tabeli. Uwaga! Jedno zdanie zostało podane dodatkowo i nie pasuje do żadnego tekstu.


In diesem Text
А. schreibt jemand über einen sympathischen Dank.
В. informiert man über eine Ausstellung.
C. lädt man in ein neues Restaurant ein.
D. schreibt jemand über ein Buch.
E. gibt es ein Verbot.


7.1. B.
7.2. E.
7.3. A.
7.4. D.


7.1. Wskazówka: W tym tekście ktoś informuje o weekendowej wystawie kompozycji kwiatowych w centrum florystycznym, na której można podziwiać kolory i zapachy kwiatów. (Am Wochenende können Sie in unserem Flora-Zentrum Blumen in den schönsten Kompositionen sehen. Bewundern Sie ihre Farben und ihr Aroma!)

7.2. Wskazówka: W tym tekście pojawia się zakaz - kwiatów nie można jeść. (Achtung! Blumen aus dem Blumengeschäft darf man nicht essen!)

7.3. Wskazówka: W tym tekście ktoś pisze o miłym podziękowaniu. Po zakończonym show klasy 8A, przedszkolaki podziękowali papierowymi kwiatami, które sami zrobili. (Mit selbstgemachten Papierblumen haben die Kinder ihnen gedankt. Ein tolles Geschenk!)

7.4. Wskazówka: W tym tekście ktoś pisze o książce, która zawiera zdjęcia i informacje o tym, jak robić dekoracje z papieru (origami) i papierowe kwiaty.(Die Fotos sind eine präzise Instruktion, wie man die fantastischen Dekorationen macht. Dank der Fotos kann man die Blumen aus Papier leicht selbst machen.)

 

Zadanie 8.

Przeczytaj teksty. W zadaniach 8.1.–8.4. z podanych odpowiedzi wybierz właściwą, zgodną z treścią tekstu. Zakreśl jedną z liter: A, B albo C.

 8.1. Karl schreibt über

A. Hotels für Katzen.
B. einen Tag im Urlaub.
C. ein Problem mit Katzen.


Wskazówka:
Karl pisze, że jego ciocia Jessi ma dwa kotki. Pojechała na urlop i nie mogła zabrać ich ze sobą do hotelu. Karl codziennie przychodzi je karmić, jednak od dwóch dni koty nie chcą jeść i się z nim bawić. Karl martwi się, że mogą być chore.

 
8.2. Was sucht Maria?

A. Ihre Tennishose.
B. Ihre Tennisbälle.
C. Ihre Tennisschuhe.


Wskazówka: Maria pyta mamy, czy widziała jej białe spodenki. Twierdzi, że były one w plecaku razem z butami sportowymi i piłkami tenisowymi. Maria ma plecak, buty i piłki, ale nie może znaleźć spodenek. 

 


8.3. Was soll Paul machen?
A. Den Balkon aufräumen.
B. Wäsche aufhängen.
C. Zum Friseur gehen.


Wskazówka: Mama pisze do Paula, że idzie do fryzjera i wróci około 18.00. Prosi go, by rozwiesił pranie na balkonie, który ona posprzątała. 


Medium 8.4


8.4. Sara möchte Max

A. um etwas bitten.
B. zu etwas einladen.
C. für etwas danken.

 
Wskazówka: Sara pisze do Maxa o sobotniej imprezie. Impreza będzie jedynie dla dziewczyn. Sara prosi Maxa o numer telefonu do jego kuzynki Moniki, którą chciałaby zaprosić.Zadanie 9.

Przeczytaj opisy trzech aplikacji mobilnych (A–C) oraz zdania dotyczące czworga nastolatków (9.1.–9.4.). Do każdej osoby dopasuj aplikację, która najbardziej by ją zainteresowała. Wpisz rozwiązania do tabeli. Uwaga! Jeden opis aplikacji pasuje do dwóch osób.  9.1. Tanja lernt gern neue Fremdsprachen. - C.
9.2. Alex interessiert sich für das Leben unter dem Wasser. - B.
9.3. Lisa sucht ein interessantes Spiel für ihr Smartphone. - B.
9.4. Robert möchte verschiedene Maltechniken kennenlernen. - A.


9.1. Wskazówka: 
Tanję zainteresuje aplikacja C, ponieważ lubi się uczyć języków obcych. Dzięki tej aplikacji można zdobyć informacje o kulturze, tradycjach i językach egzotycznych krajów. Aplikacja ta jest także ciekawym kursem językowym, można dzięki niej poprawić znajomość języka angielskiego, nauczyć się trochę japońskiego i chińskiego.

9.2. Wskazówka: Alex interesuje się życiem podwodnym. Dzięki aplikacji B, która jest po niemiecku, szuka się zwierząt w malowniczym oceanie. Płynąc łódką jako biolog, zbiera się punkty za każde znalezione zwierzę. To gra, z której można dowiedzieć się dużo o wielkości zwierząt i obszarze ich występowania.

9.3. Wskazówka: Lisa szuka ciekawej gry na smartfona. Dzięki aplikacji B, która jest po niemiecku, szuka się zwierząt w malowniczym oceanie. Płynąc łódką jako biolog, zbiera się punkty za każde znalezione zwierzę. To gra, z której można dowiedzieć się dużo o wielkości zwierząt i obszarze ich występowania.

9.4. Wskazówka: Robert chciałby poznać różne techniki malarskie. Dzięki aplikacji A może wiele się dowiedzieć o życiu sławnych ilustratorów z Japonii. Aplikacja nie jest grą, jest profesjonalnym kursem dla młodych artystów. Można znaleźć wiele wskazówek i pomysłów, jak namalować piękne obrazy farbami olejnymi, pastelowymi lub akwarelami.

 


Zadanie 10.

Przeczytaj tekst. Spośród wyrazów podanych w ramce wybierz te, które są poprawnym uzupełnieniem luk 10.1.–10.3. Wpisz odpowiednią literę (A–F) obok numeru każdej luki. Uwaga! Trzy wyrazy zostały podane dodatkowo i nie pasują do żadnej luki.

 

A. Fernseher  B. Fußballspiele  C. heißt  D. Skischuhe  E. Tisch  F. trinkt


10.1. F.

10.2. A.

10.3. B.


10.1.
Statystyczny Niemiec pije rocznie więcej kawy niż wody mineralnej.

10.2. W 70% niemieckich salonów stoi nowoczesny telewizor, ponieważ Niemcy oglądają telewizję po południami przez 3,5 godziny.

10.3. Najchętniej oglądają filmy, teleturnieje i mecze piłki nożnej. Ta dyscyplina sportu jest najważniejsza dla wszystkich Niemców.

 

Zadanie 11. 

Przeczytaj tekst. Wybierz poprawne uzupełnienie luk 11.1.–11.3. Zakreśl jedną z liter: A, B albo C.

11.1. A. bin B. bist C. ist

11.2. A. deiner B. ihrer C. meiner

11.3. A. ein B. einen C. einem 


11.1. Wskazówka: Chłopiec pisze: Mam na imię Rudi i mam 16 lat. Czasownik sein (być) należy odmienić do pierwszej osoby liczby pojedynczej - ich bin. Czasownik sein odmienia się nieregularnie, jego odmiany należy nauczyć się na pamięć. 

11.2. Wskazówka: Chłopiec pisze: Mieszkam z moją rodziną w miejscowości Pöcking. Zaimek dzierżawczy dla pierwszej osoby liczby pojedynczej - mein, należy odmienić i wstawić w lukę w celowniku (Dativ), który zawsze występuje po przyimku mit.

11.3. Wskazówka: Rudi pisze: Jutro organizujemy akcję, organizujemy u nas dzień bez samochodu. Organizujemy + co? (biernik) - wir organisieren + was? (Akkusativ). Należy wybrać odpowiednią formę zaimka nieokreślonego w bierniku dla rzeczownika rodzaju męskiego (der Tag - dzień) - einen.

 

 

Niemiecki - poziom rozszerzony

 

Zadanie 1. 

Usłyszysz dwukrotnie dwa teksty. W zadaniach 1.1.–1.6., na podstawie informacji zawartych w nagraniu, z podanych odpowiedzi wybierz właściwą. Zakreśl jedną z liter: A, B albo C. Zadania 1.1.–1.3. odnoszą się do pierwszego tekstu, a zadania 1.4.–1.6. do drugiego.

 

Tekst 1. Usłyszysz rozmowę dwóch osób.


1.1. Wer hatte die Idee für die Schulaktion?

A. Schüler.

B. Lehrer.

C. Eltern.

1.1. Wskazówka: Mężczyzna mówi do uczennicy, że zapoczątkowała z przyjaciółmi akcję w szkole (Du hast mit deinen Freunden eine interessante Schulaktion angefangen.), co ona potwierdza. (Meine Schulfreunde und ich sind auf die Idee gekommen.)


1.2. Warum hat man die Schulaktion gemacht?

A. Man wollte gegen das Abschreiben bei Klassenarbeiten protestieren.

B. Man wollte weniger Hausaufgaben haben.

C. Man wollte Papier in der Schule sparen.

1.2. Wskazówka: Uczennica mówi, że uczniowie zauważyli duże zużycie papieru przez nauczycieli. (Wir haben bemerkt, dass unsere Lehrer bei Klassenarbeiten oder bei Hausaufgaben zu viel Papier benutzen.) Akcja ma na celu pokazanie, że w szkole można zużywać mniej papieru i pomóc przy tym środowisku. (Wir wollten zeigen, dass wir in der Schule weniger Papier brauchen. Das ist besser für die Umwelt.)

1.3. Wo sind die Personen?

А. In einem Computerraum.

В. Auf dem Schulhof.

С. Im Lehrerzimmer.

1.3. Wskazówka: Mężczyzna mówi, że akcję uczniów - przyklejoną do murów szkoły makulaturę - widać z miejsca, w którym rozmawiają, czyli ze szkolnego dziedzińca. (Ja, das sieht man sogar von hier aus, vom Schulhof, sehr gut.)
 


Tekst 2. Usłyszysz wypowiedź nauczyciela.

1.4. Wie schnell fuhr der erste Zug von Nürnberg nach Fürth?

A. 6 km/h.

B. 10 km/h.

C. 35 km/h.

1.4. Wskazówka: Nauczyciel mówi, że pierwszy pociąg z Norymbergi do Fürth jechał z prędkością zaledwie 35 km/h, a pociągi dzisiaj są prawie dziesięć razy szybsze. (Auf seiner ersten Fahrt fuhr er nur etwa 35 Kilometer pro Stunde – Züge heute sind fast zehn Mal schneller.)

1.5. Eine Fahrkarte nach Fürth kostete vor 175 Jahren so viel wie

A. ein Brot.

B. eine Zeitung.

C. eine Fahrt mit der Kutsche.

1.5. Wskazówka: Nauczyciel mówi, że każdy mógł pozwolić sobie na przejazd pociągiem, ponieważ bilet kosztował tyle, ile chleb. (Man zahlte für sie so viel wie für ein Brot.) Podróż pociągiem była tańsza niż powozem, a o cenach można dowiedzieć się ze starej gazety z muzeum. (Die Fahrt war billiger als mit einer Kutsche. Über die Preise kann man in einer alten Zeitung im Museum lesen.)


1.6. Der Sprecher erzählt über

A. die Geschichte des Zugverkehrs zwischen zwei Orten.

B. die Anfänge des Museums für Technik.

C. seine Fahrt mit einem historischen Zug.

1.6. Wskazówka: Pierwsze zdania nauczyciela określają temat wypowiedzi, czyli historię ruchu kolejowego między dwoma miejscowościami - Norymbergą i Fürth. (Diese technische Revolution passierte vor 175 Jahren: Da fuhr der erste Zug von Nürnberg nach Fürth.)

 

Zadanie 2.

Usłyszysz dwukrotnie cztery wypowiedzi nastolatków z różnych krajów na temat ich pobytu w niemieckich szkołach. Na podstawie informacji zawartych w nagraniu dopasuj do każdej wypowiedzi (2.1.–2.4.) odpowiadające jej zdanie (A–E). Wpisz rozwiązania do tabeli. Uwaga! Jedno zdanie zostało podane dodatkowo i nie pasuje do żadnej wypowiedzi.

 
A. 
In Deutschland sind die Ferien kurz. (W Niemczech wakacje są krótkie.)
B. Im Unterricht gibt es viele Diskussionen. (Na lekcji prowadzi się dużo dyskusji.)
C. Hier muss ich früher aufstehen als zu Hause. (Tutaj muszę wstawać wcześniej niż w domu.)
D. Der Schultag dauert hier kürzer als in meinem Land. (Dzień szkolny trwa tutaj krócej niż w moim kraju.)
E. Mit der Zeit gefällt mir die deutsche Schule immer besser. (Z biegiem czasu coraz bardziej podoba mi się niemiecka szkoła.)


2.1. E.
2.2. B.
2.3. C.
2.4. D.


2.1. Wskazówka: 
Rozmówca z Chile wspomina trudne początki w niemieckiej szkole. Mówi, że język niemiecki sprawiał mu trudności, przez co lekcje były dla niego niezrozumiałe i nudne. (Am Anfang war es schwer, denn die Sprache ist nicht so leicht, deshalb war der Unterricht für mich schwierig und langweilig.) Mówi, że teraz rozumie znacznie więcej i sądzi, że szkoła w Niemczech jest świetna. (Jetzt verstehe ich aber mehr und ich finde die Schule echt super.)

2.2. Wskazówka: Rozmówcy z Portugalii podoba się to, że w niemieckiej szkole uczniowie nie tylko słuchają, ale także biorą udział w dyskusjach. (Es gefällt mir, dass die Schüler im Unterricht nicht nur zuhören, sondern viel diskutieren.)

2.3. Wskazówka: Rozmówca z Teksasu mówi, że w Niemczech szkoła zaczyna się godzinę wcześniej niż u niego. W Teksasie lekcje zaczynają się o 9.00. Uczeń musi przez to wcześniej wstawać. (Der Unterricht in Münster beginnt eine Stunde früher als bei uns, deshalb schlafe ich kürzer. In Texas beginnt die Schule erst um neun Uhr.)

2.4 Wskazówka: Osoba pochodząca z Chin mówi, że szkoła w Niemczech jest łatwiejsza od chińskiej. W jego kraju zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty, codziennie jest osiem godzin lekcyjnych. W Niemczech ma on najwięcej 6 godzin zajęć. (Zu Hause hatte ich von Montag bis Samstag täglich acht Stunden in der Schule. In Deutschland habe ich viel mehr Zeit für meine Gastfamilie, denn ich bleibe höchstens 6 Stunden in der Schule.)

 

Zadanie 3.

Przeczytaj tekst. Do każdego akapitu (3.1.–3.3.) dopasuj właściwy nagłówek (A–E). Wpisz odpowiednią literę obok numeru każdego akapitu. Uwaga! Dwa nagłówki zostały podane dodatkowo i nie pasują do żadnego akapitu.


A. Freunde um Rat bitten (Prosić przyjaciół o rady)
B. Online-Geschäfte nutzen (Robić zakupy online)
C. Einkäufe zu zweit machen (Robić zakupy we dwoje)
D. In Secondhandläden einkaufen (Kupować w secondhandach) 
E. Gebrauchte Kleider online verkaufen (Sprzedawać w Internecie używane ubrania)

3.1. ____
Oft kann man so eine Werbung im Internet und in Geschäften sehen: „Kauf vier T-Shirts zum
Preis von drei!“, „Kauf vier T-Shirts, das billigste bekommst du gratis!“. Findest du diese
Angebote blöd? Sei schlau! Geh mit deiner Freundin oder deinem Freund einkaufen. Du
brauchst nicht alle vier T-Shirts. Jeder von euch kann die Hälfte der Einkäufe nehmen. Ihr teilt
die Kosten und spart dabei Geld.


3.2. ____
In vielen Städten gibt es Geschäfte, in denen man originelle Kleider günstig kaufen kann. Sogar
jeden Tag billiger! Die Kleider sind zwar gebraucht, aber noch in gutem Zustand. Und jedes
Kleidungsstück ist ein Einzelstück! Dort findest du auch Markenklamotten für wenige Euro!
Du musst doch nicht immer neue Sachen kaufen.


3.3. ____
Wenn du ein neues Kleidungsstück günstig kaufen willst, dann solltest du im Internet Preise
vergleichen. Dieselbe Bluse kann in einem Shop 20 Euro kosten und in einem anderen zwanzig
Prozent billiger sein. Alles machst du von Zuhause. Bei solchen Einkäufen sparst du Geld und
Zeit.


3.1. C. 

3.2. D.

3.3. B.


3.1. Wskazówka:
W tekście pojawia się wskazówka, by na zakupy chodzić parami. (Geh mit deiner Freundin oder deinem Freund einkaufen.) Można wtedy skorzystać z promocji "4 w cenie 3" lub "4 + 1 gratis.", podzielić się zakupami i kosztami i zaoszczędzić pieniądze. (Jeder von euch kann die Hälfte der Einkäufe nehmen. Ihr teilt die Kosten und spart dabei Geld.)

3.2. Wskazówka: Tekst mówi o zakupach w secondhandach. Można w nich kupić oryginalne ubrania, a każde z nich jest jedyne i niepowtarzalne. (In vielen Städten gibt es Geschäfte, in denen man originelle Kleider günstig kaufen kann. Und jedes Kleidungsstück ist ein Einzelstück!). Ubrania są używane, ale są w dobrym stanie. (Die Kleider sind zwar gebraucht, aber noch in gutem Zustand.) Markowe ubrania można w nich znaleźć za kilka euro. (Dort findest du auch Markenklamotten für wenige Euro!). 

3.3. Wskazówka: Tekst zachęca do zakupów przez Internet, które robi się z domu. (Alles machst du von Zuhause.) Ubrania można kupić taniej dzięki możliwości porównywania cen w Internecie. (Wenn du ein neues Kleidungsstück günstig kaufen willst, dann solltest du im Internet Preise vergleichen.)

 

Zadanie 4.
Przeczytaj tekst, z którego usunięto cztery zdania. Wpisz w każdą lukę (4.1.–4.4.) literę, którą oznaczono brakujące zdanie (A–E), tak aby otrzymać spójny i logiczny tekst. Uwaga! Jedno zdanie zostało podane dodatkowo i nie pasuje do żadnej luki.


JOACHIMS HAUS IST AUF DEM RHEIN


Die meisten Jugendlichen leben ganz normal in einem Haus oder in einer Wohnung. Vier
Wände, ein paar Fenster, eine Tür. Doch manche Jugendliche wohnen ganz anders. 4.1. ____
Sein Haus schwimmt auf dem Fluss, auf dem Rhein.
Wir haben Joachims Familie in ihrem besonderen Zuhause besucht. 4.2. ____ Sie mögen Gäste
und zeigen ihnen gerne ihre Welt. Joachim präsentiert immer mit Freude Überraschungen,
die er im Fluss findet. Interessante Pflanzen zum Beispiel. Er hat dafür ein Aquarium vorbereitet
und kann über jede Wasserpflanze etwas erzählen.
Seine Freunde bringen immer ihre Badeanzüge mit, wenn sie zu Besuch kommen. 4.3. ____
Alle schwimmen gern, aber nicht so gut wie Joachim. Er nimmt jedes Jahr an einem
Schwimmwettbewerb teil. 4.4. ____ Seine Eltern und er waren deshalb sehr zufrieden.


A. Am liebsten springen sie dann vom Bootsdach ins Wasser. (Najchętniej skaczą wtedy do wody z dachu łodzi.)
B. Letztes Jahr hat er den ersten Preis bekommen. (W ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce.)
C. Er fließt durch Bonn und Köln. (Płynie przez Bonn i Kolonię.)
D. Joachim zum Beispiel wohnt auf einem Boot. (Przykładowo Joachim, który mieszka na łodzi.)
E. Joachim und seine Eltern haben sich über unseren Besuch sehr gefreut. (Joachim i jego rodzice bardzo ucieszyli się z naszej wizyty.)

4.1. D.
4.2. E.
4.3. A.
4.4. B.

Wskazówka: (tłumaczenie spójnego i logicznego tekstu, który powstał przez wstawienie odpowiednich zdań)

Dom Joachima na Renie 
Większość nastolatków mieszka całkiem zwyczajnie - w domu lub w mieszkaniu. Cztery ściany, kilka okien, drzwi. Niektórzy jednak mieszkają zupełnie inaczej. Przykładowo Joachim, który mieszka na łodzi. Jego dom pływa na rzece Ren. 
Odwiedziliśmy rodzinę Joachima w tym niezwykłym domu. Joachim i jego rodzice bardzo ucieszyli się z naszej wizyty. Lubią gości i chętnie pokazują im swój świat. Joachim zawsze z radością prezentuje niespodzianki, które znajduje w rzece. Przykładowo ciekawe rośliny. Przygotował na nie akwarium i o każdej roślinie wodnej może coś opowiedzieć. 
Jego przyjaciele zawsze zabierają ze sobą stroje kąpielowe, kiedy przychodzą w odwiedziny. Najchętniej skaczą wtedy do wody z dachu łodzi. Wszyscy lubią pływać, ale nie pływają tak dobrze jak Joachim. Co roku bierze udział w zawodach pływackich. W ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce. Jego rodzice i on byli z tego bardzo zadowoleni. Zadanie 5.

Przeczytaj informacje o trzech osobach (5.1.–5.3.) oraz opisy czterech wycieczek szkolnych (A–D). Do każdej osoby dopasuj wycieczkę, która najbardziej by jej odpowiadała. Wpisz odpowiednią literę obok numeru każdej osoby. Uwaga! Jeden opis wycieczki został podany dodatkowo i nie pasuje do żadnej osoby.

5.1. C

5.2. B.

5.3. D.


5.1. Wskazówka:
Osoba ta zainteresowana jest tylko światem zwierząt. Świat roślin nie jest dla niej ciekawy. (Besonders interessiert mich die Tierwelt. Pflanzen sind nicht so interessant.) Osoba ta lubi tylko krótkie, dwudniowe wycieczki. Najchętniej podróżuje pociągiem, bo niezbyt dobrze czuje się w autobusie. (Nur kurze zweitägige Reisen machen mir Spaß. Ich fahre am liebsten mit dem Zug, im Bus fühle ich mich nicht so gut.) Tym kryteriom odpowiada wycieczka C, która trwa dwa dni - czwartek i piątek. (Wir machen unsere Klassenfahrt nach Dortmund am Donnerstag und Freitag.) Podróż pociągiem trwa 4 godziny. Punkt kulminacyjny wycieczki to wizyta w ZOO. (Die Zugfahrt dauert 4 Stunden. Der Hauptpunkt der Klassenfahrt ist Zoobesuch.)

5.2. Wskazówka: Osoba ta lubi przyrodę. Nie jest zainteresowana zwierzętami. (Ich mag die Natur. Tiere sind nicht mein Hobby.) Lubi podróżować i najchętniej spędza poza domem 4-5 dni lub dłużej. Jej ulubionym środkiem transportu jest pociąg. (Ich reise gern und bleibe am liebsten 4-5 Tage oder länger außer Haus. Mein Lieblingsverkehrsmittel ist der Zug.) Tym kryteriom odpowiada opis B. Jest to czterodniowa podróż pociągiem do Berlina. (Wir fahren mit dem Zug nach Berlin. Wir bleiben dort 4 Tage.) Punktem kulminacyjnym wycieczki jest noc w ogrodzie botanicznym(Am ersten Abend beginnt etwas Besonderes: die Botanische Nacht.)

5.3. Wskazówka: Osoba ta lubi podróżować autobusem, a jej wycieczki nie trwają krócej niż 4 dni(Ich fahre am liebsten mit dem Bus. Meine Ausflüge dauern nicht kürzer als 4 Tage.) Lubi kontakt z przyrodą i ogrody zoologiczne w miastach. (Im Kontakt mit der Natur langweile ich mich nie. Auch in einer Stadt besichtige ich vor allem Tierparks.) Tym kryteriom odpowiada wycieczka D. Podczas tygodniowej wycieczki uczniowie spędzą jeden dzień w Zoo i będą pomagać przy karmieniu zwierząt. (Einen Tag auf unserer einwöchigen Reise verbringen wir im Heidelberger Zoo mit den Tierpflegern.) Na wycieczkę pojadą autobusem(Die Klassenfahrt machen wir mit dem Bus.)

 

Zadanie 6.

Przeczytaj tekst. Uzupełnij go, wpisując w każdą lukę (6.1.–6.5.) jeden wyraz z ramki w odpowiedniej formie, tak aby powstał spójny i logiczny tekst. Wymagana jest pełna poprawność gramatyczna i ortograficzna wpisywanych wyrazów. Uwaga! Jeden wyraz został podany dodatkowo i nie pasuje do żadnej luki.

ZWEI PILOTEN IN IHREM SOLARFLUGZEUG

Zum ersten Mal ist ein Solarflugzeug rund um die Welt 6.1. ____________________. Zwei
Schweizer haben das mit dem speziellen Flugzeug „Solar Impulse 2“ gemacht. Die Maschine
ist umweltfreundlich, aber leider nicht schnell: Sie ist 6.2. ____________________ als
die meisten anderen Luftfahrzeuge. Sie fliegt etwa 48 Stundenkilometer. Die Energie kommt
von 6.3. ____________________ Sonne. Man kann dieses Flugzeug auch bei Nacht fliegen,
weil es Batterien 6.4. ____________________.
Unterwegs konnten die Piloten zwei Ozeane bewundern. Mit einem typischen Flugzeug fliegt
man in ein paar 6.5. ___________________ über den Atlantik. Der Solarflug über
den Pazifischen Ozean, von Japan nach Hawaii, hat fast eine Woche gedauert. Die Etappe über
den Atlantik, von New York nach Spanien, hat das Solarflugzeug in 3 Tagen geschafft.


die, fliegen, haben, langsam, Motor, Stunde


6.1. geflogen

6.2. langsamer

6.3. der

6.4. hat

6.5. Stunden


6.1. Wskazówka: Czasownik fliegen (latać) w formie imiesłowu czasu przeszłego czyli trzeciej formie podstawowej czasownika - geflogen.

6.2. Wskazówka: Należy wstawić przymiotnik w stopniu wyższym, co sugeruje słówko als (niż). Langsam (powolny) - langsamer (wolniejszy).

6.3. Wskazówka: Die Energie kommt von der Sonne. (Energia pochodzi ze słońca.) Kommen von + celownik (Dativ), die Sonne (Słońce), rodzajnik die w celowniku ma formę der.

6.4. Wskazówka: Man kann dieses Flugzeug auch bei Nacht fliegen, weil es Batterien hat(Tym samolotem można latać także nocą, ponieważ ma baterie.) Czasownik haben w formie dla trzeciej osoby liczby pojedynczej (es) ma formę hat.

6.5. Wskazówka: Mit einem typischen Flugzeug fliegt man in ein paar Stunden über den Atlantik. (Typowym samolotem leci się kilka godzin nad Atlantykiem.) Liczba mnoga rzeczownika die Stunde (godzina) to Stunden (godziny).

 

Zadanie 7.

Uzupełnij zdania 7.1.–7.5. Wykorzystaj w odpowiedniej formie wyrazy podane w nawiasach. Jeżeli jest to konieczne, należy dodać inne wyrazy, tak aby otrzymać zdania logiczne i gramatycznie poprawne. Wymagana jest pełna poprawność ortograficzna wpisywanych fragmentów. Uwaga! W każdą lukę możesz wpisać maksymalnie cztery wyrazy, wliczając w to wyrazy już podane.

 

7.1. Ich bringe dir morgen dein Tablet.

7.2. Markus, komm an die Tafel, bitte!

7.3. Peter joggt mit seinen Freunden.

7.4. Max will im (in dem) Sportunterricht Handball trainieren.


7.1. Wskazówka: Czasownik bringen odmieniony dla pierwszej osoby liczby pojedynczej (ich) + zaimek osobowy w celowniku (Dativ).

7.2. Wskazówka: Tryb rozkazujący dla drugiej osoby liczby pojedynczej (du) + przyimek an z biernikiem - Akkusativ (biernik wskazuje na ruch).

7.3. Wskazówka: Po mit występuje celownik (Dativ). Celownik rzeczownika w liczbie mnogiej z rodzajnikiem określonym (die Freunde) to den, do rzeczownika najczęściej dodajemy końcówkę -n.

7.4. Wskazówka: Czasownik modalny wollen (chcieć) odmieniony dla trzeciej osoby liczby pojedynczej (er) + przyimek in z celownikiem (Dativ).
in + dem = im


 

Zadanie 8.


Organizujesz urodzinowe przyjęcie niespodziankę dla kolegi z klasy. Swoją obecność na tym przyjęciu potwierdziła niemiecka koleżanka mieszkająca w Polsce. W e-mailu do niej:
• opisz miejsce, w którym to przyjęcie się odbędzie
• wytłumacz, jak dotrzeć na miejsce imprezy
• napisz, co już zrobiłeś(-aś) w ramach przygotowań do tego przyjęcia.


Podpisz się jako XYZ. Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z trzech podpunktów, pamiętając, że długość e-maila powinna wynosić od 50 do 100 słów. Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa.

 

Spis treści

Rozwiązane zadania