Pytanie

Szkoła ponadpodstawowaWOS

O programie „Partnerstwa dla Pokoju”
Oficjalnie program „Partnerstwo dla Pokoju” prezydent Clinton przedstawił podczas [...] „szczytu” Sojuszu w Brukseli. W ramach PdP zaoferowano krajom, które przystąpią do programu, współpracę wojskową ze strony państw NATO. [...] W myśl przyjętej formuły programu Sojusz mógł służyć wszystkim jego uczestnikom doradztwem i konsultacją
w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa [...].
W żadnym z dokumentów programowych „Partnerstwa” [...] nie precyzowano ani kryteriów, ani harmonogramu przystępowania do NATO, sugerowano jedynie, że „państwa zaangażowane” w PdP będą miały ułatwiony start w późniejszych staraniach o członkostwo w Sojuszu. J. Kiwerska, Świat w latach 1989–2009. Wydarzenia konflikty procesy, Poznań 2009, s. 59–60. Artykuł 5. traktatu północnoatlantyckiego  Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do  indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania[,] jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. Zadanie 18.1. Rozstrzygnij, czy uczestnictwo państw w programie przedstawionym w tekście oznaczało obowiązywanie wobec nich przytoczonego przepisu traktatu północnoatlantyckiego. Odpowiedź uzasadnij.

Odpowiedź nauczyciela

Awatar autora: Marlena

Marlena

WOS











Autor odpowiedzi

Awatar autora: Marlena
Marlena
Nauczyciel
Historyk z zamiłowania oraz z zawodu. W swoim życiu staram się żyć według maksymy "plus ratio quam vis", czyli "więcej znaczy wiedza niż siła". Bliska mojemu sercu jest pedagogika Korczaka. W życiu prywatnym jestem mamą 4-ki dzieci oraz miłośniczką historii XX-wieku.

Powiązane wpisy