Znajdź odpowiedzi na swoje zadania domowe!

Pytanie

Szkoła ponadpodstawowaJęzyk polski

Do jakich tekstów nawiązuje Gombrowicz we fragmentach A–C? Jak można się zorientować, że to one? Jakie reakcje wywołuje w czytelniku taki opis rzeczywistości (przyroda, elementy przestrzeni)?

A.Dwór drzemał w poobiedniej ciszy, a mucha bzykała, na dworze kury krążyły po zwiędłych trawnikach, stukały dziobami w ziemię, pinczerek trącał pudla w ogon i podgryzał. Wuj, Zygmunt i ciocia nieznacznie rozeźli się po domu za Miętusem, każde na własną rękę. [...] Rzeczywiście czas był wspaniały, na tle niebieskich przestworzy drzewa pokapywały złotorudym listowiem, pinczerek wabił się z pudlem. Miętusa jednak nie było. Nadeszła ciocia z dwoma grzybami na dłoni [...].
Przestrzeń. Na widnokręgu – krowa. Ziemia. W dali przeciąga gęś. Olbrzymie niebo. We mgle horyzont siny. Czas się zatrzymał w poranku i smugi złociste kładły się na podłodze fiumuaru1. Psy swojskie leniwie wałęsały się z kąta w kąt. Swojskie gołębie gruchały.
B. Mrok zapadał. Latarnie skąpały miasto w fiolecie. Synek dozorcy wracał ze sklepiku. Drzewa gubiły liście w powietrzu czystym i przejrzystym. Areoplan furczał nad domami. Trzasnęły drzwi frontowe zwiastując wyjście Młodziakowej. [...]
Zostałem sam w mieszkaniu. Jakaś holmesada zaczynała tworzyć się w pustych pokojach, coś detektywnego domieszało się, gdy stałem w półmroku szukając dalszego ciągu szczęśliwie rozpoczętej akcji. Ponieważ uciekły, postanowiłem sforsować mieszkanie [...].
C. Zapaliła lampę, wzięła ze stolika angielski romans kryminalny i widziałem, jak zmusza się do czytania. Nowoczesna wpatrywała się bacznie w przestrzeń, jakby próbując wzrokiem wykryć sens niebezpieczeństwa, odgadnąć kształt, ujrzeć wreszcie postać grozy, zrozumieć konkretnie, co się przeciwko niej knuje. Nie wiedziała, że niebezpieczeństwo nie miało ani kształtu, ani sensu [...].

Odpowiedź nauczyciela

Awatar autora: Ewa

Ewa

Język polskiAutor odpowiedzi

Awatar autora: Ewa
Ewa
Nauczyciel
Polonistka szczególnie zainteresowana historią języka polskiego i gramatyką. Miłośniczka kultury podhalańskiej. W wolnych chwilach przemierza urokliwe szlaki tatrzańskie.
Ucz się poprzez wideo

Zdobądź solidne przygotowanie i pewność siebie na egzaminie już teraz!

Poznaj nasze kursy

Powiązane wpisy