Pytanie
Monarchia parlamentarna
Odpowiedź nauczyciela
Powiązane wpisy
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Źródło 1. Fragment opracowania historycznego
Raz do roku […] mogli głosować, by bez sądu i możliwości obrony wygnać na dziesięć lat jednego ze swoich polityków. […] Wiemy też, że […] stosowali ten typ wygnania niezwykle rzadko, bo zaledwie kilkanaście [razy] w dziejach. […] W istocie w procedurze tej głosowano dwa razy. Najpierw na Zgromadzeniu Ludowym, czy w ogóle w danym roku istnieje potrzeba wygnania jakiegoś polityka. Co ciekawe, zwykle Zgromadzenie głosowało w tej sprawie negatywnie […]. W wyjątkowych sytuacjach, gdyby wynik pierwszego głosowania był jednak pozytywny, dochodziło do [drugiego głosowania]. […] Najbezpieczniejszym wyborem dla każdego z ważnych, a więc zagrożonych wygnaniem […], była jakaś forma porozumienia przed pierwszym głosowaniem, by jego wynik był negatywny.
M. Węcowski, Tu jest Grecja. Antyk na nasze czasy, Warszawa 2023, s. 193–194.Rozstrzygnij, czy obiekt przedstawiony w źródle 2. jest związany z procedurą, o której mowa w źródle 1. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do obu źródeł.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Wyjaśnij przesłanie rysunku, interpretując jego elementy graficzne. W odpowiedzi uwzględnij kontekst historyczny.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Źródło 2. Fragment opracowania historycznego
Chruszczow obawiał się, że wycofanie wojsk […] zostanie potraktowane przez państwa zachodnie jako objaw słabości ZSRR i za namową Pekinu wstrzymał ten proces, kierując w stronę [stolicy] nowe oddziały. W odpowiedzi, na początku listopada Nagy ogłosił wystąpienie [swego państwa] z Układu Warszawskiego, deklarując neutralność kraju. 4 listopada wojska radzieckie uderzyły na [stolicę], po jednodniowej walce zajmując miasto. W rezultacie krwawych walk w całym kraju zginęło co najmniej 2,5–3 tys. [bojowników], a pięć razy tyle było rannych.
J. Tyszkiewicz, E. Czapiewski, Historia powszechna. Wiek XX, Warszawa 2012, s. 613Rozstrzygnij, czy źródła 1. i 2. odnoszą się do tego samego kryzysu międzynarodowego z okresu zimnej wojny. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do informacji z obu źródeł.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Rozstrzygnij, czy w świetle przedstawionych w źródle 2. rzeczywistych wyników referendum najwięcej odpowiedzi pozytywnych uzyskało pytanie, do którego nawiązuje plakat ze źródła 1. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do informacji z obu źródeł.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Wymień dwie metody zobrazowane w źródłach 1. i 2., które stosowali komuniści w celu przejęcia władzy w Polsce.