Pytanie
Fragmenty reportażu
Fragment A: I stawia się im tylko jedno pytanie: „Dlaczego?”, i wypisuje się je na murach […]: „Dlaczego tu przyszliście?”, „Kto wam kazał tu przyjeżdżać?”, „Wracajcie do domu, przecież byliśmy przyjaciółmi”. Rosjanie nie umieją odpowiedzieć, […] usłyszeli, że właśnie nastąpiła inwazja Republiki Federalnej Niemiec, i teraz nie mają pojęcia, komu wierzyć. I wystawiają się na tę burzę protestów, przez całą dobę nie wychodząc z czołgów. […] Przez wielkie okna widać czołgi wjeżdżające w maleńką ulicę i kierujące się w stronę centrum. My również tam docieramy, na plac Staromiejski, gdzie wokół pomnika Jana Husa rozstawiony jest krąg karabinów maszynowych […].
Fragment B: Spektakl zdjęto z afisza. Związek pisarzy zajął stanowisko, wyraził swój protest, trzem jego członkom groziło wyrzucenie […]. Równocześnie […] wybuchły rozruchy na uniwersytecie. Niektórzy profesorowie przyłączyli się do studentów. I teraz zaczęły się represje. Ilu studentów jest w więzieniach? Nikt nie zna dokładnych danych […]. Były też inne rodzaje represji: na przykład usuwanie ze studiów i powoływanie do wojska.
U. Eco, Mój […]. Po drugiej stronie muru, Kraków 2008, s. 25–31, 47–48
Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
U. Eco, Mój […]. Po drugiej stronie muru, Kraków 2008, s. 25–31, 47–48 Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
Odpowiedź nauczyciela
Powiązane wpisy
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
23. Podaj nazwę stylu w sztuce reprezentowanego przez przedstawiony obraz. Odpowiedź uzasadnij, charakteryzując jedną widoczną cechę tego stylu.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
21.2. Rozstrzygnij, które źródło – 1. czy 2. – nawiązuje do inwestycji rozpoczętej w okresie rządów sanacji w Polsce. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do faktografii.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
21.1. Podaj nazwisko polskiego ekonomisty związanego z inwestycjami, do których odnoszą się źródła 1. i 2.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Fragment konstytucji marcowej
Art. 40. Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej nie może sprawować urzędu, oraz w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej wskutek śmierci, zrzeczenia się lub innej przyczyny, zastępuje go Marszałek Sejmu.
Art. 41. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Sejm i Senat łączą się natychmiast na zaproszenie Marszałka Sejmu i pod jego przewodnictwem z samego prawa w Zgromadzenie Narodowe celem wyboru Prezydenta.
19. Wymień dwa wydarzenia z dziejów II Rzeczypospolitej, które spowodowały konieczność zastosowania zacytowanych zapisów konstytucji.
- Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaHistoria
Źródło 2. XIX poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych [18 sierpnia 1920 roku]
Stany Zjednoczone ani którykolwiek ze stanów nie może obywateli Stanów Zjednoczonych pozbawić praw wyborczych ani ograniczyć ich ze względu na płeć.
17.2. Dokończ zdanie. Zaznacz właściwą odpowiedź spośród podanych.