Znajdź odpowiedzi na swoje zadania domowe!

Pytanie

Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaFizyka

Egzamin maturalny Fizyka. Poziom rozszerzony maj 2024. Zadanie 9.2. Zadanie 9. Układ dwóch soczewek umieszczonych na wspólnej osi optycznej można wykorzystać do zmiany szerokości (średnicy) wiązki światła, biegnącej równolegle do osi optycznej układu. W zadaniach 9.1. i 9.2. przedstawiono różne przykłady takich układów soczewek.  Zadanie 9.2.  Zwiększenie szerokości wiązki światła można uzyskać, jeżeli wykorzysta się układ optyczny złożony z jednej soczewki rozpraszającej R i jednej soczewki skupiającej S.
Na rysunku 2. przedstawiono tylko soczewkę rozpraszającą R  o ogniskowej fR=-15 cm oraz oś optyczną O takiego układu soczewek. Przedstawiono także fragment wiązki światła, biegnącej równolegle do osi optycznej układu i padającej na soczewkę R. Druga soczewka S w tym układzie jest skupiająca i ma ogniskową fS=40 cm. Ta soczewka została umieszczona w takim miejscu na osi optycznej, że wiązka światła, która wychodzi z układu soczewek (przez soczewkę S), jest równoległa do osi optycznej i poszerzona. Odległość między znacznikami na osi optycznej układu jest równa 5 cm.
Na rysunku dodano linie pomocnicze równoległe do osi optycznej.
Rysunek 2. Na rysunku 2. narysuj soczewkę skupiającą S w takim miejscu, aby wiązka światła, która wychodzi z tej soczewki S, była równoległa do osi optycznej i poszerzona.
Następnie dorysuj dalszy (tzn. od soczewki R do S oraz po przejściu przez S) bieg promieni P1 i P2, które ograniczają wiązkę światła.

Odpowiedź nauczyciela

Awatar autora: Anna

Anna

FizykaAutor odpowiedzi

Awatar autora: Anna
Anna
Nauczyciel
Z wykształcenia fizyk pasjonujący się astronomią i astrofizyką, w wolnym czasie podróżuje fotografując zorze polarne i zaćmienia Słońca.
Ucz się poprzez wideo

Zdobądź solidne przygotowanie i pewność siebie na egzaminie już teraz!

Poznaj nasze kursy

Powiązane wpisy