Znajdź odpowiedzi na swoje zadania domowe!

Pytanie

Szkoła podstawowaSzkoła ponadpodstawowaFizyka

Egzamin maturalny Fizyka. Poziom rozszerzony maj 2024. Zadanie 9.1. Zadanie 9. Układ dwóch soczewek umieszczonych na wspólnej osi optycznej można wykorzystać do zmiany szerokości (średnicy) wiązki światła, biegnącej równolegle do osi optycznej układu. W zadaniach 9.1. i 9.2. przedstawiono różne przykłady takich układów soczewek.  Zadanie 9.1.  Na rysunku 1. przedstawiono bieg wiązki światła przechodzącej przez układ soczewek. Ten układ składa się z dwóch soczewek skupiających S1 i S2 o ogniskowych odpowiednio f1=15 cm i f2=40 cm . Soczewki są tak ustawione, że prawe ognisko soczewki S1 i lewe ognisko soczewki S2 znajdują się w tym samym punkcie F na osi optycznej  O. Szerokość wiązki światła, która pada na soczewkę , jest równa d1=2,25 mm .
Uwaga: Wymiary na rysunku 1. są umowne (rysunek jest poglądowy). Rysunek 1. Oblicz d2 – szerokość wiązki światła, która wychodzi z soczewki S2. Zapisz obliczenia.

Odpowiedź nauczyciela

Awatar autora: Anna

Anna

FizykaAutor odpowiedzi

Awatar autora: Anna
Anna
Nauczyciel
Z wykształcenia fizyk pasjonujący się astronomią i astrofizyką, w wolnym czasie podróżuje fotografując zorze polarne i zaćmienia Słońca.
Ucz się poprzez wideo

Zdobądź solidne przygotowanie i pewność siebie na egzaminie już teraz!

Poznaj nasze kursy

Powiązane wpisy