Najciekawsze zwyczaje noworoczne na świecie

utworzone przez | gru 30, 2021 | Czy wiesz, że...

Koniec starego roku i początek nowego jest znakomitym pretekstem do spotkania z rodziną, znajomymi i hucznej zabawy. Zgodnie z przekonaniem, że szczęściu należy pomóc, tego dnia odprawia się najróżniejsze obrzędy i kultywuje noworoczne tradycje. To czas, gdy królują przesądy i amulety, a do szarego życia wkracza magia. Poznaj wyjątkowe zwyczaje noworoczne na świecie. 

W artykule:

Jedzenie winogron

Wieczór w bieli

Amulety na szczęście

Kropki, groszki i okręgi

Jedzenie winogron

Najpopularniejszym zwyczajem sylwestrowym w Hiszpanii jest zjedzenie o północy dwunastu winogron. Ma to zapewnić szczęście i powodzenie w każdym miesiącu kolejnego roku. Najlepiej robić to tak, by każdy owoc pokrywał się z jednym uderzeniem zegara. Jedząc owoce, należy koniecznie stać na lewej nodze, aby w nowy rok wejść prawą. Jeśli chcemy zapewnić sobie bogactwo, warto trzymać w dłoni zielony banknot, a gdy tylko wybije północ, włożyć do portfela ząbek czosnku. Dodatkowo wszelką pomyślność ma przynieść umoczenie w kieliszku, w którym wznosi się noworoczny toast, kolczyka lub pierścionka.

Wieczór w bieli

Mieszkańcy Brazylii w sylwestrową noc ubierają się od stóp do głów na biało. Kolor ten ma być źródłem szczęścia i pokoju w kolejnym roku. Popularne jest spędzanie tego czasu na plaży, gdzie zabawę rozpoczyna się od ofiarowania darów bogini morza Yemenji. Na wodę wypuszcza się łódki np. z biżuterią oraz białe kwiaty. Jeśli ofiara nie wróci z falami na plażę, można liczyć na spełnienie osobistego życzenia. Aby dodatkowo pomóc szczęściu, należy siedmiokrotnie przeskoczyć nad falami – na każdy dzień tygodnia. Największa tego typu impreza odbywa się rokrocznie na plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

Amulety na szczęście

W Niemczech zamiast na konkretne rytuały, stawia się na różnego rodzaju talizmany. Przyjaciele i rodzina obdarowują się w sylwestra małymi przedmiotami, które w kolejnym roku mają przynieść szczęście. Oprócz akcesoriów z klasyczną czterolistną koniczyną i kominiarzy, rozdaje się również świnki, grzybki czy kamienie z dziurką. Co ciekawe, niemiecka noc sylwestrowa jest odpowiednikiem naszych andrzejek. W tym czasie wróży się z wosku, aby poznać swoją przyszłość. Do niedawna w tym celu używało się ciekłego ołowiu, który uważano za symbol trwałego związku. Najlepiej, jeśli pochodził on ze starych kościelnych okiennic.

Kropki, groszki i okręgi

Na Filipinach panuje tradycja, że Nowy Rok należy spędzić w gronie rodziny. Na stole umieszcza się dwanaście różnego rodzaju owoców, które muszą mieć kształt kulisty. Każdy z owoców ma przynieść dobrobyt w poszczególnych miesiącach kolejnego roku. Z tego względu popularne są również okrągłe wzory na sylwestrowych strojach. W tym czasie królują zatem grochy, które można spotkać wszędzie: na bluzkach, sukienkach, spódniczkach, kokardach czy torebkach. Należy też dbać, by w sylwestra mieć drobne pieniądze w portfelu. Dorośli potrząsają nim przed domem podczas witania Nowego Roku, aby przepędzić złe duchy. Do tego celu można też użyć wypełnionego monetami rondelka. Dzieci zaś skaczą, by urosnąć jak najwyżej.

Marlena

Marlena

Historyk z zamiłowania oraz z zawodu. W swoim życiu stara się żyć według maksymy "plus ratio quam vis", czyli "więcej znaczy wiedza niż siła". Bliska jej sercu jest pedagogika Korczaka. W życiu prywatnym jest mamą 3-jki dzieci oraz miłośniczką historii XX-wieku.

Ostatnie artykuły

Skala mapy – wprowadzenie

Skala mapy – wprowadzenie

Umiejętność liczenia przydaje się w szkole nie tylko na matematyce, ale także na innych przedmiotach - geografia nie jest tutaj wyjątkiem. Z racji tego, że treści te często przysparzają wielu trudności, kolejny cykl artykułów poświęcę omówieniu najważniejszych...

God save Queen Elizabeth

God save Queen Elizabeth

Tymi słowami 2 czerwca 1953 r. zebrany w Opactwie Westminsterskim tłum odpowiedział na koronowanie nowej królowej. 8 września 2022 r. świat obiegła informacja, że w wieku 96 lat po 70 latach rządów zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II.  W artykule przybliżymy...