Odczytywanie i zapisywanie dużych liczb za pomocą słów

utworzone przez | gru 1, 2021 | Matematyka, Szkoła podstawowa, Wideolekcja

Odczytywanie i zapisywanie słowami liczb dwu- lub trzycyfrowych najczęściej nie sprawia trudności. Jak jednak prawidłowo odczytać i zapisać słowami liczby wielocyfrowe? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

W artykule:

Prawidłowy sposób zapisywania pewnych liczb dwu- i trzycyfrowych

Grupowanie cyfr

Zapisywanie liczb za pomocą słów – przykład 1

Zapisywanie liczb za pomocą słów – przykład 2

Wideolekcja

Zadanie

Prawidłowy sposób zapisywania pewnych liczb dwu- i trzycyfrowych

Zapisując liczby 50, 500, 60, 600, 90 i 900 słownie, pamiętaj, aby nie pominąć litery “ć”:

  • 50 – pięćdziesiąt, 
  • 500 – pięćset,
  • 60 – sześćdziesiąt,
  • 600 – sześćset, 
  • 90 – dziewięćdziesiąt, 
  • 900 – dziewięćset.

Łatwo o pomyłkę, ponieważ te liczebniki często wymawiamy w inny sposób. Dochodzi tutaj do upodobnienia niektórych głosek pod wpływem sąsiedztwa innych. Dlatego napiszemy “sześćset”, ale powiemy np. [sześset].

Grupowanie cyfr

Jeśli chcesz odczytać dużą liczbę, najpierw ją pogrupuj, czyli oddziel pionowymi kreskami po 3 cyfry, zaczynając od prawej strony. Pierwsze trzy cyfry utworzą grupę jedności, następne trzy cyfry to grupa tysięcy, kolejne trzy to grupa milionów, później miliardów itd.

Grupowanie cyfr

Zapisywanie liczb za pomocą słów – przykład 1 

Dana jest liczba 38 000 169. Grupujemy cyfry po trzy, zaczynając od prawej strony. Otrzymamy: 38 | 000 | 169. W grupie milionów mamy 38, a w grupie jedności 169. W grupie tysięcy nie występują żadne cyfry. Jest to więc liczba: trzydzieści osiem milionów sto sześćdziesiąt dziewięć.

Zapisywanie liczb za pomocą słów – przykład 2

Dana jest liczba 765 024. Grupujemy cyfry po trzy, zaczynając od prawej strony. Otrzymamy: 765 | 024. W grupie tysięcy znajduje się 765, a w grupie jedności 24. Jest to więc liczba: siedemset sześćdziesiąt pięć tysięcy dwadzieścia cztery

Wideolekcja

Zadanie

Agnieszka

Agnieszka

Nauczycielka matematyki. W wolnym czasie czytam książki psychologiczne. Interesuję się zagadnieniami związanymi z komunikacją międzyludzką. Jestem miłośnikiem górskich wycieczek.

Ostatnie artykuły

Skala mapy – wprowadzenie

Skala mapy – wprowadzenie

Umiejętność liczenia przydaje się w szkole nie tylko na matematyce, ale także na innych przedmiotach - geografia nie jest tutaj wyjątkiem. Z racji tego, że treści te często przysparzają wielu trudności, kolejny cykl artykułów poświęcę omówieniu najważniejszych...

God save Queen Elizabeth

God save Queen Elizabeth

Tymi słowami 2 czerwca 1953 r. zebrany w Opactwie Westminsterskim tłum odpowiedział na koronowanie nowej królowej. 8 września 2022 r. świat obiegła informacja, że w wieku 96 lat po 70 latach rządów zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II.  W artykule przybliżymy...