Odczytywanie i zapisywanie dużych liczb za pomocą cyfr

utworzone przez | gru 29, 2021 | Matematyka, Szkoła podstawowa, Wideolekcja

Liczby można zapisywać za pomocą słów, cyfr lub stosując zapis cyfrowo-słowny. Odczytywanie i zapisywanie słowami dużych liczb wyjaśniliśmy w poprzednim artykule. Jak jednak prawidłowo odczytać i zapisać cyframi liczby wielocyfrowe? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Odczytywanie i zapisywanie dużych liczb za pomocą słów (czytaj)

W artykule:

Jak prawidłowo zapisać cyframi duże liczby?

Zapisywanie liczb za pomocą cyfr – przykład 1

Zapisywanie liczb za pomocą cyfr – przykład 2

Wideolekcja

Zadanie

Jak prawidłowo zapisać cyframi duże liczby?

Zapisywanie liczb cyframi nie jest wcale trudne. Wystarczy, że najpierw przeanalizujesz daną liczbę. W zapisie słownym liczby postaw pionowe kreski za słowami: miliard, milion, tysiąc. W ten sposób ustalisz, które cyfry tworzą grupę jedności, grupę tysięcy, milionów, miliardów itd. Zapisując liczbę cyframi pamiętaj, że w każdej z tych grup, oprócz pierwszej (patrząc od lewej strony), muszą znajdować się po 3 cyfry. Jak to wygląda w praktyce? Spójrzy na przykłady poniżej. 

Podział liczby w jej zapisie słownym

Zapisywanie liczb za pomocą cyfr – przykład 1 

Liczbę pięćdziesiąt osiem tysięcy dwieście trzydzieści dziewięć zapisujemy za pomocą cyfr. Na początku rysujemy pionowe kreski. W tym przypadku postawimy tylko jedną kreskę – za słowem “tysięcy”. W tej grupie mamy 58. Jest to pierwsza od lewej strony grupa, więc nie muszą w niej występować trzy cyfry. Z kolei w grupie jedności, w której powinny się znajdować trzy cyfry, mamy 239. Liczbę tę więc możemy swobodnie dopisać. Otrzymujemy: 

Zapis liczby za pomocą cyfr - przykład 1

Zapisywanie liczb za pomocą cyfr – przykład 2 

Liczbę dziewięćdziesiąt dwa miliony sześćdziesiąt cztery zapisujemy za pomocą cyfr. Na początku rysujemy pionowe kreski. W tym przypadku postawimy tylko jedną kreskę – za słowem “miliony”. W tej grupie mamy dziewięćdziesiąt dwa, czyli zapisujemy 92. W grupie tysięcy nic nie mamy. Powinny znajdować się w niej 3 cyfry, czyli musimy zapisać 000. W grupie jedności mamy 64. W tej grupie także muszą znajdować się 3 cyfry. Liczba 64 jest dwucyfrowa, więc na początku musimy dopisać 0. Zapiszemy więc 064. Otrzymujemy: 

Zapis liczby za pomocą cyfr - przykład 2

Wideolekcja

Zadanie 

Agnieszka

Agnieszka

Nauczycielka matematyki. W wolnym czasie czytam książki psychologiczne. Interesuję się zagadnieniami związanymi z komunikacją międzyludzką. Jestem miłośnikiem górskich wycieczek.

Ostatnie artykuły

Skala mapy – wprowadzenie

Skala mapy – wprowadzenie

Umiejętność liczenia przydaje się w szkole nie tylko na matematyce, ale także na innych przedmiotach - geografia nie jest tutaj wyjątkiem. Z racji tego, że treści te często przysparzają wielu trudności, kolejny cykl artykułów poświęcę omówieniu najważniejszych...

God save Queen Elizabeth

God save Queen Elizabeth

Tymi słowami 2 czerwca 1953 r. zebrany w Opactwie Westminsterskim tłum odpowiedział na koronowanie nowej królowej. 8 września 2022 r. świat obiegła informacja, że w wieku 96 lat po 70 latach rządów zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II.  W artykule przybliżymy...