(Nie)codzienne metody nauki języków

utworzone przez | wrz 6, 2021 | Efektywna nauka

Znajomość języków obcych przydaje się zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Aby dobrze opanować język, warto obcować z nim na co dzień. W naszym artykule znajdziesz metody nauki języków, które możesz stosować każdego dnia. Dzięki temu masz szansę poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole lub zacząć się uczyć zupełnie nowego języka!

W artykule

Aplikacje

Filmy i seriale z napisami

Podcasty

Postcrossing oraz penpalling

Zanurzenie się w języku

Znajomość jednego języka obcego ustawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi, które napotkasz po drodze w tym korytarzu. Frank Smith

Aplikacje

Jedną z pierwszych metod nauki języków obcych na co dzień są aplikacje, które możemy pobrać na nasz telefon – w końcu mamy go zawsze pod ręką! Warto z niego skorzystać, poświęcając na naukę nowych słówek kilka minut dziennie, np. kiedy jedziemy rano autobusem do szkoły.

Aplikacje do nauki języków korzystają z metody skojarzeń: pokazują nam słowo w połączeniu z obrazkiem, które je przedstawia, dzięki czemu łatwiej będzie nam je zapamiętać. Ten sam mechanizm sprawdza się w przypadku fiszek, jednak tradycyjne fiszki zajmują nam miejsce, a w telefonie możemy mieć ich nieograniczoną liczbę. Ponadto w aplikacjach często możemy zobaczyć słowo użyte w zdaniu. Dzięki temu uczymy się nie tylko samego słowa, ale od razu wiemy, z czym się ono łączy (to szczególnie ważne w przypadku czasowników, które mogą wymagać użycia konkretnego przypadka lub przyimka). Według badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Cambridge, optymalną liczbą nowych słówek, jest od 5 do 10 dziennie. Jak widzisz, nie jest to wcale dużo. Przy regularnej nauce pozwala nam to jednak znacząco zwiększyć zasób słownictwa. Przeciętny native speaker (rodzimy użytkownik języka) na co dzień posługuje się ok. 5000 słów. Przy regularnej nauce masz możliwość opanować taką ilość słownictwa zaledwie w półtora roku!

Aplikacje do nauki języków
Duolingo
Czego uczy?
Alfabet, słówka oraz podstawy gramatyki.
Aplikacje do nauki języków
Quizlet
Czego uczy?
Słownictwo i gramatyka.
Aplikacje do nauki języków
Memrise
Czego uczy?
Słówka, przedewszystkim słownictwo codzienne.
Aplikacje do nauki języków
Busuu
Czego uczy?
Słownictwo i wyrażenia codzienne, potoczne.
Aplikacje do nauki języków
SuperMemo
Czego uczy?
Słownictwo i gramatyka.
Aplikacje do nauki języków
50 languages - 50 języków
Czego uczy?
Podstawowe słówka i zwroty (do poziomu A2).
Aplikacje do nauki języków
Fiszkoteka
Czego uczy?
Słówka i idiomy.
Aplikacje do nauki języków
Rocket Languages
Czego uczy?
Słówka i ćwiczenie wymowy.

Filmy i seriale z napisami

Z pewnością masz swoje ulubione seriale czy też filmy, które znasz na pamięć. Dlaczego by nie wykorzystać ich do nauki języka? W ten sposób masz szansę poznać nowe słówka czy konstrukcje gramatyczne, których używa się na co dzień. W szkole często brakuje czasu na to, by uczyć się „żywego” języka, czyli takiego, który usłyszymy na ulicy czy w sklepie. Tutaj z pomocą przychodzą filmy i seriale. Jeśli np. oglądasz kolejny odcinek anglojęzycznego serialu, spróbuj obejrzeć go z angielskimi napisami. W ten sposób będziesz bardziej skupiony na tym, co mówią bohaterowie i łatwiej zapamiętasz nowe wyrażenia. Jeśli aktorzy powiedzą coś niewyraźnie, to dzięki napisom i tak będziesz wiedzieć, co powiedzieli. A jeśli pomimo kontekstu będziesz mieć problem ze zrozumieniem jakiegoś słówka – możesz skorzystać ze słownika.

Większość popularnych serwisów streamingowych (np. Netflix czy HBO GO) pozwala włączyć napisy w różnych językach. Jeśli obawiasz się, że film albo serial mogą być dla Ciebie za trudne, to spróbuj obejrzeć animację.  Aktorzy mówią tam wolniej i wyraźniej, co ułatwia nam wychwycenie poszczególnych słów. Dużą zaletą seriali animowanych jest też ich długość – odcinki trwają tylko kilka minut. Jeśli więc masz problem ze skupieniem uwagi, to odcinek np. “Świnki Peppy” będzie lepszym wyborem niż maraton „Gry o tron”. A jeżeli nie masz pomysłu, co mógłbyś obejrzeć, to przeczytaj nasz artykuł o serialach idealnych do nauki języka angielskiego!

5 najlepszych seriali do nauki języka angielskiego (czytaj).

Podcasty

W nauce języka równie ważne jak znajomość słówek i gramatyki jest poznanie różnych akcentów i zasad wymowy. Dla wielu osób uczących się języków jest to najtrudniejsza część nauki. Przydatnym narzędziem do oswojenia się ze słuchaniem są podcasty. Na popularnych serwisach (np. Spotify czy YouTube) znajdziesz mnóstwo podcastów na przeróżne tematy, np. związane z bieżącymi wydarzeniami, popkulturą, zagadkami kryminalnymi, lifestylem, nauką czy żartami.

Jeśli dopiero zaczynasz poznawać nowy język, to możesz poszukać podcastów dla osób uczących się języka: wśród nich znajdują się nagrania dla początkujących, na których lektorzy mówią wolniej i używają prostszego słownictwa. Ponadto dla ułatwienia takie podcasty często mają bardzo rozbudowane opisy, w których znajdziesz wszystkie trudniejsze słowa czy zwroty (możesz sprawdzić ich znaczenie przed przesłuchaniem).

Dużą zaletą podcastów jest ich różnorodność tematyczna: słuchając ich, poszerzasz swoją wiedzę na interesujący Cię temat, a jednocześnie oswajasz się z językiem codziennym. Pamiętaj, że w słuchaniu nie jest najważniejsze, żeby rozumieć wszystkie słowa. Chodzi tu o przyzwyczajenie się do języka mówionego i o umiejętność rozumienia słów i wyrażeń w kontekście. Dlatego nie zniechęcaj się, jeśli nie rozpoznajesz jakiegoś wyrażenia – ważne, że potrafisz zrozumieć, o czym ogólnie była mowa.

Postcrossing oraz penpalling

Na pewno w szkole uczono Cię, jak pisać list formalny albo e-mail do kolegi lub koleżanki, i zastanawiałeś się wówczas, kiedy Ci się to przyda? Oczywiście, współcześnie znacznie częściej kontaktujemy się za pomocą komunikatorów lub mediów społecznościowych. Nie dają nam one jednak możliwości poćwiczenia dłuższych wypowiedzi pisemnych w obcym języku. Jak zatem można ćwiczyć pisanie na co dzień, ale w niecodzienny sposób?

Postcrossing

Postcrossing polega na wysyłaniu i otrzymywaniu pocztówek z całego świata. Choć pocztówki mogą się nam kojarzyć z wakacjami spędzanymi z rodzicami nad morzem albo ze świątecznymi życzeniami od dziadków, to nic bardziej mylnego! Kartki pocztowe to nie tylko widokówki sprzedawane na letnich straganach. Możesz znaleźć zarówno takie z przyrodą czy zwierzętami, jak i z bohaterami książek, filmów i seriali, przepisami, mapami, w zasadzie z każdym możliwym do wyobrażenia motywem – na pewno wybierzesz coś, co przypadnie Ci do gustu.

Na kartce pocztowej warto się, oczywiście, przedstawić, ale dla osób z zagranicy ciekawe mogą być też np. polskie legendy czy zwyczaje: tutaj na pewno przyda Ci się pomoc słownika, żeby przetłumaczyć niektóre wyrażenia. Możesz też opowiedzieć o tym, jaką książkę teraz czytasz albo jaki serial oglądasz. Dzięki temu poćwiczysz umiejętność pisania streszczeń, co może Ci się przydać w szkole (w naszym artykule znajdziesz porady dotyczące pisania dobrego streszczenia).

Streszczenie logiczne (czytaj).

Żeby znaleźć osoby do wymiany pocztówek, możesz skorzystać ze stron temu poświęconych, np. www.postcrossing.com albo www.postcardunited.com (po zarejestrowaniu algorytym wylosuje Ci innego użytkownika z dowolnego kraju świata) lub z grup na Facebooku: jeśli wpiszesz hasło postcrossing + nazwa interesującego Cię kraju, to znajdziesz grupy z użytkownikami posługującymi się językiem, którego się uczysz.

Penpalling

Kartki pocztowe nie pozostawiają zbyt dużo przestrzeni do pisania, dlatego miłośnikom dłuższych wypowiedzi bardziej może przypaść do gustu druga z metod, jaką jest penpalling. Polega ona na wymianie listów – i tutaj, podobnie jak w przypadku pocztówek, może być to jednorazowa wymiana, a możesz też nawiązać z kimś stałą korespondencję.

Jeśli nie wiesz, o czym mógłbyś napisać, to możesz zacząć od przybliżenia Twoich zainteresowań: ulubionych książek czy filmów, muzyki, której słuchasz, albo sportu, który uprawiasz. Pisząc o bliskich Ci rzeczach, łatwiej przełamiesz barierę w pisaniu. Nie przejmuj się, jeśli popełnisz jakiś błąd – każdy z nas je popełnia, nawet mówiąc w ojczystym języku! (W jednym z naszych artykułów możesz przeczytać o najczęstszych błędach, jakie popełniamy w języku polskim!) Najważniejsze nie jest to, żeby Twój list był bezbłędny, ale żeby jego adresat Cię zrozumiał. Jeśli masz jakieś wątpliwości językowe, to nie zawahaj się o nie zapytać swojego korespondenta (taką osobę nazywa się penpal lub penfriend). Na pewno chętnie Ci powie, czy to, co napisałeś, jest poprawne i czy brzmi naturalnie. Do koperty możesz też dołączyć skasowany bilet autobusowy, monetę albo torebkę Twojej ulubionej herbaty – to drobny gest, który na pewno ucieszy adresata.

Najczęstsze błędy językowe (czytaj).

Osób do wymiany listów możesz poszukać na instagramie pod hashtagami #penpalsearch oraz #penpalswanted. Możesz też skorzystać ze stron internetowych poświęconych penpallingowi, np. www.globalpenfriends.com, www.penpalworld.com lub www.geekgirlpenpals.com.

Zanurzenie się w języku

Your content goes here. Wielu nauczycieli języków obcych podkreśla, że przy nauce ważne jest, żeby „zanurzyć się w języku”. Co to tak naprawdę oznacza? Chodzi tu o otaczanie się językiem w życiu codziennym, co uczy nas myślenia w obcym języku. To z kolei jest bardzo ważne, by zwalczyć dwa błędy, które często pojawiają się na lekcjach. Po pierwsze, większość uczniów najpierw układa sobie zdanie w głowie po polsku, a potem tłumaczy je na inny język: to prosta droga do robienia kalk językowych! Po drugie, choć potrafimy odnaleźć się w różnych sytuacjach komunikacyjnych (umiemy np. złożyć zamówienie w restauracji, wskazać komuś drogę czy opisać pogodę), to kiedy zaczynamy używać języka w życiu codziennym, okazuje się, że brakuje nam potrzebnych wyrażeń. Czy wiesz np. jak powiedzieć gniazdko elektryczne albo zamek w drzwiach? Czy znasz odpowiedniki popularnych polskich idiomów, jak np. leje jak z cebra lub czas to pieniądz? To słówka i wyrażenia, które trudno znaleźć w podręcznikach do nauki języków, a które mogą być nam potrzebne na co dzień!

Oto kilka sposobów na zanurzenie się w języku:

  • Zmień język na komputerze i w telefonie! Większość czynności na telefonie czy komputerze wykonujemy automatycznie, ale dzięki zmianie języka systemu dowiemy się, jak tłumaczone są nazwy poleceń i aplikacji. Nie musimy więc tworzyć listy słówek, bo oswoimy się z nimi, widząc je codziennie na ekranie!
  • Naśladuj innych! Jeśli spodoba Ci się jakaś piosenka lub fragment dialogu z filmu czy serialu, to spróbuj powtarzać zdania za aktorem lub artystą. Możesz też dodatkowo nagrać się na dyktafon. W ten sposób poćwiczysz wymowę i oswoisz się z mówieniem. 
  • Prowadź kalendarz lub dziennik! Pomoże Ci to nie tylko być lepiej zorganizowanym, ale także pozwoli Ci poszerzyć zakres słownictwa. Ponadto zaglądając do kalendarza w ciągu dnia, będziesz mimowolnie powtarzać nowe słówka.
  • Szukaj przepisów w innym języku! Jeśli lubisz gotować, to zamiast korzystać z przepisów po polsku, wybierz przepis w innym języku. Dzięki temu możesz też znaleźć ciekawe przepisy na zagraniczne potrawy!
  • Nawiązuj znajomości! Możesz to robić np. poprzez aplikacje, które pozwalają szukać partnerów do nauki języka (np. iTalki, Tandem, HelloTalk, WeSpeak, HiNative). Z takich aplikacji korzystają zarówno native speakerzy, jak i inne osoby uczące się języków obcych.

A przede wszystkim: nie wstydź się i próbuj! Nauka języków może być świetnym hobby. Wystarczy odrobina cierpliwości i pozytywnego nastawienia, żeby się przełamać. Jak widzisz, nauka języka wcale nie musi wiązać się z godzinami spędzonymi nad podręcznikiem możesz ją połączyć z rozrywką. Pamiętaj tylko, że przy samodzielnej nauce to Ty nadajesz jej tempo i wyznaczasz sobie cele, dlatego ważna jest dobra organizacja. W tym może Ci się przydać jeden z naszych artykułów. Powodzenia i baw się dobrze!

Jak przygotować plan dnia dla ucznia, by znaleźć czas na naukę? (czytaj).

Agnieszka

Agnieszka

Miłośniczka języków, kultury i muzyki francuskiej. W wolnym czasie śpiewam i ćwiczę parkour. Jestem fanką komiksów i sama je tworzę.

Ostatnie artykuły

Arkusz diagnostyczny – Język włoski, CKE wrzesień 2022

Arkusz diagnostyczny – Język włoski, CKE wrzesień 2022

W dniach 28-30 września przyszłoroczni maturzyści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, pisząc próbne egzaminy. Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła matury, a poziom testu ma być wyższy. Arkusze diagnostyczne wraz z odpowiedziami publikujemy w naszym serwisie.Co...

Arkusz diagnostyczny – Język francuski, CKE wrzesień 2022

Arkusz diagnostyczny – Język francuski, CKE wrzesień 2022

W dniach 28-30 września przyszłoroczni maturzyści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, pisząc próbne egzaminy. Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła matury, a poziom testu ma być wyższy. Arkusze diagnostyczne wraz z odpowiedziami publikujemy w naszym serwisie.Co...

Arkusz diagnostyczny – Język angielski, CKE wrzesień 2022

Arkusz diagnostyczny – Język angielski, CKE wrzesień 2022

W dniach 28-30 września przyszłoroczni maturzyści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, pisząc próbne egzaminy. Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła matury, a poziom testu ma być wyższy. Arkusze diagnostyczne wraz z odpowiedziami publikujemy w naszym serwisie.Co...

Arkusz diagnostyczny – Język polski, CKE wrzesień 2022 

Arkusz diagnostyczny – Język polski, CKE wrzesień 2022 

W dniach 28-30 września przyszłoroczni maturzyści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, pisząc próbne egzaminy. Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła matury, a poziom testu ma być wyższy. Arkusze diagnostyczne wraz z odpowiedziami publikujemy w naszym serwisie.Co...

Arkusz diagnostyczny – Język niemiecki, CKE wrzesień 2022

Arkusz diagnostyczny – Język niemiecki, CKE wrzesień 2022

W dniach 28-30 września przyszłoroczni maturzyści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, pisząc próbne egzaminy. Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła matury, a poziom testu ma być wyższy. Arkusze diagnostyczne wraz z odpowiedziami publikujemy w naszym serwisie.Co...