Dokąd tupta jeż?

utworzone przez | lis 10, 2021 | Czy wiesz, że...

10 listopada obchodzimy Dzień Jeża. Te urocze zwierzątka, które często możemy spotkać w parku, bardzo szybko przywiązują się do człowieka. O ile człowiek zachowuje się wobec nich przyjaźnie. Poznaj nieznane fakty o jeżach!

W artykule:

Nocne jeży wędrówki

Kolczaste kulki

Jeż Mr. Pokee

Jeż Jerzy

Nocne jeży wędrówki

Jeże to stosunkowo nieduże ssaki, które mają około 25 cm długości i ważą od 0,5 kg do nawet 2 kg w okresie przedzimowym. Słabo widzą, lecz posiadają doskonały słuch i węch. Za dnia ukrywają się w norkach, stertach liści lub jamach pod korzeniami drzew. Dopiero wieczorem wychodzą na żer. Potrafią przejść w tym czasie 2-5 km, co jest dla nich ogromnym wyczynem. Wbrew wizerunkowi jeża utrwalanemu w przedszkolach i bajkach, zwierzęta te wcale nie noszą na kolcach jabłek. Byłoby to niemożliwe ze względu na wagę owoców i budowę anatomiczną jeży. Po prostu nie mogłyby nabić jabłka na swoje kolce. Poza tym zamiast owoców wolą owady i drobne zwierzęta. Jeże żywią się głównie ślimakami, dżdżownicami, małymi gryzoniami, żabami, a nawet wężami. Dlatego są sprzymierzeńcem człowieka w ogrodzie. 

jeże

Kolczaste kulki

Kolce służą jeżom głównie do obrony przed drapieżnikami. W momencie zagrożenia jeże zwijają się w kulki i wydają odstraszające dźwięki, które przypominają prychanie. Jednak kolce nie są w stanie im pomóc podczas ataku borsuka czy sowy. Na jeże polują również lisy, lecz najczęściej te zwierzęta giną pod kołami samochodów. Kolce to nic innego, jak przekształcone włosy. Mają długość 2-3 cm, a ich ilość jest zależna od wieku zwierzęcia. Jeż noworodek ma jedynie 100 kolców, które w momencie porodu otoczone są specjalną błoną, one same zaś są mięciutkie. Średni jeż, ważący około 600 g, ma ich już 5000, natomiast duży (ok. 1200 g) – aż 7000. Co ciekawe, w starożytnym Rzymie jeże hodowano na mięso, a ich kolce wykorzystywano do przędzenia nici.

jeż

Jeż Mr. Pokee

Współcześnie szczyty popularności zdobywają Instagramowi influencerzy. Wśród nich można wyróżnić grupę petinfluencerów, czyli popularnych zwierzątek takich jak Grumpy Cat. Podobną popularność zdobył jeż Mr. Pokee, który wraz ze swoją właścicielką zwiedzał świat i pozował w najbardziej charakterystycznych miejscach, np. na tle wieży Eiffla. Jego kariera zaczęła się w 2015 r., kiedy to Talitha Girnus umieściła na Instagramie pierwsze zdjęcie, na którym jest ukryty w dłoniach. Jeż z miejsca podbił serca internautów, zdobywając aż milion followersów. Jego popularność stała się tak wielka, że Mr. Pokee zaczął sprzedawać gadżety ze swoim wizerunkiem, na których znajdowały się sentencje zwierzątka, np.: Nie ma takiego szczytu, na który nie dałoby się wejść. Niestety jeżyk odszedł w 2019 r. na skutek bakteryjnego zakażenia po zabiegu stomatologicznym.

Jeż Jerzy

Słynne jeże zostały wykreowane również w polskiej popkulturze. W 1996 r. Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak stworzyli serię komiksów z przygodami Jeża Jerzego. Jest to satyra na współczesną rzeczywistość, w której wyśmiewane są różne subkultury, np. dresiarze, skinheadzi, ekolodzy, policjanci czy osoby publiczne (chociażby nieżyjący już polityk Andrzej Lepper). Głównym bohaterem jest jeż-skate, który chodzi w czapce z daszkiem i z deskorolką pod pachą, a także mówi slangiem. Jest typowym antybohaterem – uzależniony od różnych używek, odrzuca autorytety, kpiąc z nich. Nieustannie wpada też w tarapaty, z których wychodzi dzięki swojemu sprytowi lub zbiegowi okoliczności. W 2011 r. na podstawie komiksu powstał film animowany o tym samym tytule.

jeż Jerzy - napis
jeż Jerzy

źródło: https://www.astrouw.edu.pl/~soszynsk/jezjerzy.html

Dominika

Dominika

Z wykształcenia chemik. Uwielbiam sport, przede wszystkim siatkówkę. W wolnym czasie lubię podróżować oraz czytać kryminały.

Ostatnie artykuły

Skala mapy – wprowadzenie

Skala mapy – wprowadzenie

Umiejętność liczenia przydaje się w szkole nie tylko na matematyce, ale także na innych przedmiotach - geografia nie jest tutaj wyjątkiem. Z racji tego, że treści te często przysparzają wielu trudności, kolejny cykl artykułów poświęcę omówieniu najważniejszych...

God save Queen Elizabeth

God save Queen Elizabeth

Tymi słowami 2 czerwca 1953 r. zebrany w Opactwie Westminsterskim tłum odpowiedział na koronowanie nowej królowej. 8 września 2022 r. świat obiegła informacja, że w wieku 96 lat po 70 latach rządów zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II.  W artykule przybliżymy...