Pierwsze komputery wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Były nieporównywalnie większe oraz cięższe. Aż trudno uwierzyć, że dzisiejsze smartfony mają dużo większą moc obliczeniową od tamtych kolosów. Nie wierzycie? Sprawdźcie! Prezentujemy Wam kilka ciekawych faktów na temat komputerów.
Pierwszy komputer
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy tak naprawdę powstał pierwszy komputer, ponieważ definicje tego słowa różnią się między sobą. Za pierwszą tego typu maszynę przyjmuje się działający w systemie binarnym komputer mechaniczny Z1. Skonstruował go w latach 1936-38 berliński pionier informatyki Konrad Zuse. Z1 miał wymiary 2m x 2m, składał się z niemal 20 tys. elementów (głównie blaszek) i ważył niemal tonę. Jednak pierwszym komputerem elektronicznym był powstały na Uniwersytecie w Pensylwanii w latach 1943-45 ENIAC. Mieścił się aż w 42 szafach, a jego elementy ważyły łącznie 42 tony.
Ciekawostki o komputerach
Dziś chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia codziennego bez komputera czy smartfona. Jednak korzystanie z tych urządzeń może wiązać się z licznymi niebezpieczeństwami. Przekonali się o tym nauczyciele jednej ze szkół w Nevadzie w USA. Trzej uczniowie zainstalowali na ich służbowych komputerach oprogramowanie sczytujące wszelkie wpisywane na klawiaturze dane. W ten sposób poznali hasła i loginy do dzienników elektronicznych i zaczęli pobierać opłaty od innych uczniów za poprawianie ocen w dzienniku. Niestety nikt z nas nie może czuć się bezpiecznie. Szacuje się, że miesięcznie powstaje ok. 6 tys. nowych wirusów komputerowych. Napisany w 2004 r. i rozprzestrzeniający się poprzez e-mail wirus Mydoom doprowadził do strat liczących 38 miliardów dolarów amerykańskich.

Kontrola rodzicielska
Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak każdy dostępny obecnie na rynku system operacyjny jest wyposażony w tzw. kontrolę rodzicielską (parential advisory). Opcję tę można włączyć również w telewizji kablowej i satelitarnej czy w telefonie komórkowym. Oprogramowanie to daje możliwość monitorowania wszystkiego, co robią na komputerze dzieci. Rodzic może kontrolować strony, na które wchodzi dziecko, a także blokować konkretne adresy internetowe, a nawet całe ich grupy. Co ciekawe, kontrola rodzicielska pomaga również rodzicom w wyborze gier komputerowych dla dzieci. W Polsce do ich oceniania używa się europejskiego systemu PEGI. Każda gra oznaczona jest specjalnym znakiem z liczbą oznaczającą kategorię wiekową. Dla przykładu, Need for speed jest odpowiednia dla dzieci już od 3. roku życia, natomiast Assassin’s Creed przeznaczono dla dorosłych Użytkowników (18+).
Komputer też się myli
W 1997 r. ówczesny mistrz świata w szachach Garry Kasparow zapewniał, że nigdy nie przegra z komputerem. Postanowiono to sprawdzić przy użyciu superkomputera Deep Blue, jednak mistrz poniósł porażkę. Dopiero po 15 latach okazało się, że decydujący o wygranej ruch komputera był spowodowany… błędem w oprogramowaniu. Do nieco bardziej dramatycznych w skutkach konsekwencji pomyłki komputera mogło dojść w 1960 r. Otóż wtedy Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej dostało informację, że na 99,9% w stronę USA lecą sowieckie pociski rakietowe. Dobrze, że Amerykanie nie zdecydowali się odpowiedzieć ogniem, ponieważ zlokalizowane na Grenlandii detektory wzięły za rakiety… wschodzący Księżyc.
