🎓 Pokój Janka ma kształt prostopadłościanu, którego wymiary są następujące długość 4,5 m, szerokość 3,6m wysokość 2,4 m. Wiaderko farby do tynku ma pojemność 3l i kosztuje 21,24 zł. Na wiaderku jest informacja, że 1l farby wystarczy na pomalowane 7m^2 powierzchni. Ile wiaderek farby trzeba kupić na pomalowanie pokoju Janka, jeżeli ściany i sufit należy pomalować dwukrotnie, ile trzeba zapłacić za farbę? - Odrabiamy.pl

Matematyka
 -  szkoła podstawowa

Pokój Janka ma kształt prostopadłościanu, którego wymiary są następujące długość 4,5 m, szerokość 3,6m wysokość 2,4 m. Wiaderko farby do tynku ma

...

Ola
70124
Polub to zadanie

Obliczmy powierzchnię ścian i sufitu w pokoju Janka:

Historia

Uporządkuj chronologicznie

1. Środowiska polskich emigrantów i konspiratorów, biorąc pod uwagę popularność Tadeusza Kościuszki, uznały go za najlepszego kandydata na dyktatora planowanego powstania narodowego.
2. Po powrocie do Polski Tadeusz zakochał się w córce hetmana polnego litewskiego Józefa Sosnowskiego – Ludwice. Przeciwny małżeństwu ojciec panny miał (według tradycji) odmówić Kościuszce ręki dziewczyny w bardzo niegrzeczny sposób.
3. Pod Maciejowicami wojska polskie w walce z przeważającymi siłami rosyjskimi poniosły klęskę. Ciężko ranny Kościuszko dostał się do niewoli.
4. Doskonale przygotował pozycje obronne polskich wojsk pod Dubienką nad Bugiem, a następnie stoczył ciężką bitwę z wojskami rosyjskimi. Pomimo zadania Rosjanom ciężkich strat dowodzone przez Kościuszkę oddziały musiały się wycofać.
5. Napoleon usiłował pozyskać Kościuszkę do współpracy. Warunki postawione przez Kościuszkę były jednak dla cesarza nie do zaakceptowania.
6. Andrzej Tadeusz Bonawentura urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie (ob. Białoruś) jako czwarte, najmłodsze dziecko państwa Kościuszków – Ludwika i Tekli z Ratomskich. Uczęszczał do szkoły pijarskiej, zreformowanej wg programu Stanisława Konarskiego.
7. Pod Racławicami Kościuszko zdecydował się na rzucenie do walki kosynierów wspartych piechotą i artylerią. Zaskoczeni Rosjanie ponieśli klęskę.
8. Edukacyjny pobyt we Francji został opłacony przez Adama Kazimierza Czartoryskiego i króla Stanisława Augusta. Młody, dobrze zapowiadający się oficer poznawał budowę fortyfikacji, uczył się taktyki wojskowej, architektury i rysunku.
9. Po upadku Napoleona car Aleksander I obiecał Kościuszce wskrzeszenie Polski, chciał wykorzystać jego popularność, by zyskać w oczach Polaków. Choć rozwiązanie sprawy polskiej na kongresie wiedeńskim nie satysfakcjonowało Kościuszki, żywił do Aleksandra pozytywne uczucia.
10. Po przeżyciu głębokiego zawodu miłosnego opuścił Polskę i po długiej podroży dotarł do Ameryki Północnej, gdzie zaciągnął się do oddziałów walczących z Wielką Brytanią o niepodległość. Kościuszko kierował pracami fortyfikacyjnymi m.in. w Filadelfii, Charleston i West Point.
11. Kształcił się w słynnym Korpusie Kadetów. Wyróżniał się w geometrii i uczęszczał na specjalne lekcje matematyki i rysunku. Został zakwalifikowany do wyjazdu na z graniczne stypendium.
12. Ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii. Zmarł w Solurze 15 października 1817 r.
13. Kościuszko dochodził do zdrowia w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu. Nowy car Paweł I darował mu wolność i obiecał oswobodzenie polskich jeńców, uzależniając to jednak od wiernopoddańczej przysięgi Kościuszki. Były wódz powstania przysięgę tę złożył i opuścił Rosję.
14. Podczas walk o Warszawę Naczelnik osobiście zadbał o budowę fortyfikacji. Ofiarność mieszkańców i poświęcenie żołnierzy zmusiły wojska pruskie do odwrotu.
15. 24 marca 1794 r. Tadeusz Kościuszko objął funkcję Naczelnika powstania i na Rynku Głównym w Krakowie złożył ślubowanie narodowi polskiemu.
16. Gdy wrócił do Polski, gospodarował w swoim majątku. W 1789 r. rozpoczął służbę w wojsku Rzeczypospolitej. W wojnie 1792 r. walczył pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami. Za swe zasługi został odznaczony Złotym Medalem Orderu Virtuti Militari.
17. Po przystąpieniu króla Stanisława Augusta do konfederacji targowickiej Kościuszko złożył dymisję z wojska i zdecydował się na emigrację.

około 2 godziny temu
Wideolekcja
content
29 marca 2019
Wideolekcja
content
1 kwietnia 2019
Historia

Szczyt potęgi papiestwa

około 4 godziny temu
Wideolekcja
content
26 marca 2019