🎓 Opisz teatr antyczny + informacje o aktorach ? - Odrabiamy.pl

Język polski
 -  liceum

Opisz teatr antyczny + informacje o aktorach ?

Ewa
16839
Polub to zadanie

Teatr starożytny ma swe początki w celebracji świata Dionizosa - boga płodności i wina. Czciciele i czcicielki boga oddawali się wtedy szaleńczemu pląsowi, by zjednoczyć się z gromadą, naturą i bogiem oraz uwolnić duszę od cielesnych ograniczeń. Z czasem te obchody zmieniły swój charakter, stając się spokojnymi procesjami. W orszaku Dionizosa - przedstawianego jako kukułka - występowały demony, satyry, syleny i bachantki. Uczestnicy orszaku tańczyli oraz śpiewali chóralne pieśni. Na wsiach obchodzono jesienią Małe Dionizje, zaś na przełomie marca i kwietnia w Atenach celebrowano Wielkie Dionizje, które dały początek przedstawieniom teatralnym. To święto religijno-teatralne trwało sześć dni, podczas których, oprócz obchodów kultowych, miały miejsce zawody dytyrambiczne i trzydniowy konkurs trzech wybranych poetów - agon. Każdy z artystów musiał przygotować cztery teksty: trzy tragedie i jeden dramat satyrowy. W tych utworach rzadko poruszano tematy historyczne i współczesne, natomiast częściej mitologiczne. Twórca dramatu zwykle sprawował funkcję reżysera i aktora.

Teatr grecki w ówczesnym społeczeństwie pełnił nie tylko funkcję ludyczną (rozrywkową), ale także religijną i dydaktyczną. Przedstawienia teatralne, które swoje źródło mają w kulcie Dionizosa, najczęściej posiadały moralizatorski charakter, a publiczność, poprzez doznawanie silnych emocji (litości i trwogi), mogła przeżyć oczyszczenie - katharsis.

W teatrze greckim aktorami byli mężczyźni. Początkowo na scenie występował jeden aktor, a sceny mówione (aktorskie) przeplatały się ze śpiewanymi (chóralnymi). Za sprawą Ajschylosa na scenie pojawił się drugi aktor, a dzięki Sofoklesowi - trzeci. Tej liczby równoczesnych uczestników akcji scenicznej teatr grecki nie przekroczył.
Aktorzy występowali w maskach, dzięki czemu odgrywali wiele ról (również kobiecych). Maski wzmacniały głos i dowodziły społecznego statusu bohatera. Żeby aktor był wizualnie większy, ubierał koturny, chiton - długi, powłóczysty strój wierzchni i onkos - wysoką perukę podkreślającą wiek i charakter postaci.

Wideolekcja
content
2 kwietnia 2019
Wideolekcja
content
25 marca 2019
Wideolekcja
content
27 marca 2019