🎓 • Der Honig / der Zucker / süβ sein……………………………………………………………………………………………………………… • Der Sommer / der Winter / lang sein……………………………………………………………………………………………………………… • Der Elefant / die Maus / groβ sein……………………………………………………………………………………………………………… • Erika / Adam /gut in Mathe sein……………………………………………………………………………………………………………… - Odrabiamy.pl

Język niemiecki
 -  szkoła podstawowa

• Der Honig / der Zucker / süβ sein
………………………………………………………………………………………………………………
• Der Sommer / der Winter / lang sein

...

Ola
46554
Polub to zadanie
  • Der Honig ist süßer als der Zucker. 
Wideolekcja
content
29 marca 2019
Język polski

(1) raj był jak obóz oblężony.
A w obozie źle się działo. Jeden już zdrajca, Radziejowski, uciekł z niego i był w namiocie napastników. On to prowadził ich na łup gotowy, on wskazywał słabe strony, on miał kusić załogę. A oprócz tego nie brakło ni niechęci, ni zawiści: nie brakło magnatów między sobą zwaśnionych lub za odmówione urzędy na króla krzywych i w każdej chwili sprawę publiczną dla swej prywaty poświęcić gotowych: nie brakło dysydentów pragnących triumf swój choćby na grobie ojczyzny uświęcić: a jeszcze więcej było swawolników i ospałych, i leniwych, i w sobie samych, we własnych wczasach i dostatkach zakochanych.(…)
(2) Codziennie tumany kurzu, podnoszące się z powodu suchej i stałej pogody, zwiastowały zbliżanie się coraz nowych zastępów. I jechała szlachta szumnie, konno i koleśno, z pocztami sług, z kredensami, z wozami i obfitością na nich wygód wszelakich. (…) Dziwni to byli żołnierze, z którymi rotmistrzowie niełatwo do sprawy przyjść mogli. Stawał na przykład towarzysz z kopią na dziewiętnaście stóp długą i w pancerzu na piersiach, ale w słomianym kapeluszu „dla chłodu” na głowie, inny w czasie musztry na gorąco narzekał, inny ziewał, jadł lub pił, inny pachołka wołał, a wszyscy w szeregu nie poczytywali za rzecz zdrożną gawędzić tak głośno, że rozkazów oficerów nikt dosłyszeć nie mógł. I trudno było dyscyplinę wprowadzić, bo się o nią bracia urażała mocno, jako godności obywatelskiej przeciwną.
(3) Kulą żelazną u nóg tego wojska był nieprzeliczony zastęp wozów, koni zapalnych i pociągowych, bydła przeznaczonego na spyżę, a zwłaszcza sług pilnujących namiotów , sprzętów, jagieł, krup i bigosów, a wszczynających z lada powodu kłótnie i zamieszania.
Przeciw takiemu to wojsku zbliżał się od strony Szczecina i nadodrzańskich łęgów Arwid Wittenberg, stary wódz, któremu młodość na wojnie trzydziestoletniej zbiegła, prowadząc siedemnaście tysięcy weteranów, w żelazną dyscyplinę ujętych.
(4) Z jednej strony stał bezładny obóz polski, do zbiegowiska jarmarcznego podobny, hałaśliwy, pełen dysput, rozpraw nad rozporządzeniami wodzów i niezadowolenia, złożony z poczciwych wieśniaków na poczekaniu w piechotę zmienionych i z jegomościów prosto od strzyży owiec oderwanych; z drugiej maszerowały groźne, milczące czworoboki, na jedno skinienie wodzów rozciągające się z regularnością machin w linie i półkola; zwierające się w kliny i trójkąty tak sprawne jak miecz w ręku szermierza, najeżone rurami muszkietów i włóczni, prawdziwi ludzie wojny, zimni, spokojni, istni rzemieślnicy, którzy do mistrzostwa doszli w rzemiośle. Któż z ludzi doświadczonych mógł wątpić, jaki będzie rezultat spotkania i na czyją stronę musi paść zwycięstwo?

1. Opisując Szwedów, Sienkiewicz używa nazw figur geometrycznych. Wypisz je.

około 2 godziny temu
Wideolekcja
content
27 marca 2019
Historia

Dyktatura Cromwella.

około 3 godziny temu
Wideolekcja
content
26 marca 2019