Oblicz energię potencjalną grawitacji Ep ciała o masie m = 2 kg oddalonego od Ziemi na odległość h = 1 m.
Dane:
Szukane:
Rozwiązanie:
Obliczamy energię potencjalną z definicji:
Na mapach literami A–F oznaczono północne zasięgi upraw wybranych roślin w 1975 r. oraz przewidywane północne zasięgi upraw tych samych roślin w 2075 r. Prognoza została opracowana na podstawie tendencji zachodzących współcześnie globalnych zmian klimatu.
Zaznacz prawidłowe dokończenie zdania.Do przedstawionych na mapach zmian zasięgów upraw przyczynia sięA. zanikanie warstwy ozonowej.B. wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.C. zmiana dominujących wiatrów z zachodnich na północne.D. spadek ilości energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi.
Kiedy wybuchła II wojna światowa na froncie zachodnim?
"Wielka Czwórka" na konferencji w Wersalu to:
Księstwo Warszawskie powstało na mocy traktatu w:
Kto był związany z rewolucją angielską?
Na wykresie przedstawiono współczesne zmiany średniego rocznego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.
Wyjaśnij, w jaki sposób przedstawione na wykresie zmiany stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, mogą wpływać na globalne zmiany średniej rocznej temperatury powietrza.
Który zbiór przedstawia właściwą chronologię wydarzeń od najwcześniejszego do najpóźniejszego?
Imperium Karolingów rozpadło się w:
823 r.841 r.843 r.1054 r.
13 II 2014 r. na indonezyjskiej wyspie Jawa wybucha wulkan Kelud, pokrywając 500 km2 warstwą popiołów. Eksplozja wyrzuciła do atmosfery dwutlenek siarki na wysokość sięgającą nawet 28 km. Naukowcy odkryli niedawno, że mikroskopijne kropelki kwasu siarkowego(IV) odbijają w kosmos część padającego na nie światła słonecznego. Przeanalizowali wybuchy z lat 1998–2012 i stwierdzili, że słabsze erupcje przyczyniają się do spowolnienia ocieplenia klimatu. Natomiast silniejsze erupcje są szkodliwe, ponieważ zbyt wiele kwasu siarkowego(IV) atakuje warstwę ozonową.
Na podstawie zamieszczonego tekstu i własnej wiedzy wyjaśnij, w jaki sposób wybuchy wulkanów mogą przyczyniać się do ochłodzenia klimatu.
Który z francuskich ministrów finansów był zwolennikiem merkantylizmu?Jules MazarinNicolas FouquetJean-Baptiste ColbertArmand de Richelieu
Wskaż podobieństwa i różnice pomiędzy wojskami kozackimi a lisowczykami.
Zgodnie z zasadą merkantylizmu. Zaznacz 2 odpowiedzi.posiadanie drogocennym kruszców prowadzi do bogactwa danego krajupodstawą gospodarki jest eksport a nie importnajważniejszym działem gospodarki jest rolnictwonadrzędną wartością jest swoboda działalności gospodarczej
Na rysunku przedstawiono zjawiska pogodowe na froncie atmosferycznym.
Przedstaw dwie zmiany pogody, które nastąpią na stacji meteorologicznej po przejściu przedstawionego na rysunku frontu atmosferycznego.
Armand de Richelieu uznawał dobro państwa za nadrzędną wartość. Pogląd ten był zgodny z zasadą:
mniejszego złanullum crimen sine legedesuetudoracji stanu
Kto pełnił funkcję regenta, gdy Ludwik XIV był małoletni? Zaznacz 2 odpowiedzi.Anna AustriaczkaMaria Teresa HiszpańskaJules MazarinArmand de Richelieu
Podaj trzy zmiany, które nastąpią w pogodzie w Polsce wraz z nadejściem z zachodu frontu atmosferycznego rozciągającego się od Skandynawii po Baleary na Morzu Śródziemnym (patrz → barwny materiał źródłowy do zadań 84. i 85.).
Scharakteryzuj, jaka była sytuacja Polaków w drugiej połowie XIX w. w zaborze rosyjskim i pruskim.
Na podstawie mapy synoptycznej (patrz → barwny materiał źródłowy do zadań 84. i 85.) zaznacz poprawne dokończenie każdego ze zdań 1.–3. Wybierz A albo B.1. Przebieg frontu atmosferycznego, przechodzącego przez obszar północnej i zachodniej Europy, jest skutkiemA. ścierania się mas PPm i PPk.B. napływu zimnych mas powietrza z północy i ciepłych z południa.
2. Europa południowo-zachodnia wraz z przylegającą częścią Atlantyku znajduje się pod wpływem rozbudowanego nad oceanemA. niżu barycznego.B. wyżu barycznego.
3. Kijów i Moskwa znajdują się w strefie oddziaływania ośrodka barycznego, typowego dla Europy Wschodniej, w porzeA. zimy.B. lata.
Omów warunki geograficzne, w których położone jest miasto Rzym?
Które zdanie charakteryzuje rządy kardynała Richelieu?Wszystkie zdania są prawdziwe.Jego rządy przyniosły wiele ofiar oraz doprowadziły do zniszczenia kraju.Za jego rządów Francja stała się potęgą na arenie międzynarodowej, krwawo zwalczał opozycję.Dążył do wplątania Francji w wojnę z Anglią.
Kto został pierwszym ministrem Francji w 1624 r.?Henri d’AramitzLudwik XIIIIsaac de PortauArmand Richelieu
Jakim terminem określa się system władzy królewskiej reprezentowany przez Ludwika XIV Burbona? Wskaż prawidłowy termin:konstytucjonalizmrepublikanizmabsolutyzmprezydenturatyrania
Kto i dlaczego przyczynił się do powstania republiki w Rzymie.
W jaki sposób zmienił się sposób produkcji wykorzystaj przykład Forda.
Podaj nazwy trzech miejscowości, w których znajdowały się obozy jenieckie oficerów polskich wziętych do niewoli przez Sowietów we wrześniu 1939 roku.
Wymień wojny i konflikty, w których brał udział Bolesław Śmiały.
Oceń panowanie Kazimierza Wielkiego.
Co było przyczyną powołania Legionów Polskich w 1914 r.?
Wymień i opisz 4 bezpośrednie przyczyny restrukturyzacji przemysłu w Polsce.
W jaki sposób Rosja mieszała się w sprawy Polski w XVIII wieku?
Uzupełnij tekst.Po śmierci Bolesława Chrobrego królem Polski został jego syn (1) ... . Władca kontynuował politykę (2)... ojca. Jednak w obliczu najazdu sąsiadów musiał uciekać do (3) ... . Po powrocie opanował sytuację w kraju, lecz nie udało mu się odzyskać(4) ... . Zmarł w (5) ... roku , a jego następcą został syn Kazimierz.W 1037 r. wybuchł bunt (6) ... , w wyniku którego książę uciekł z kraju. Kazimierz powrócił do ojczyzny dzięki pomocy (7) ... . Początkowo monarcha odzyskał tylko (8) ... , (9) ... i Kujawy. Natomiast w (10) ... r. do ziem polskich przyłączył Mazowsze. Po śmierci księcia Kazimierza, nazwanego później (11) ... , władzę objął jego najstarszy syn (12) ... ... . Aby wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej, zaangażował się w konflikty toczące się na (13) ... i (14) ... .W 1079 r. popadł w konflikt z biskupem krakowskim (15) ... ze (16) ... . Duchowny został uznany za zdrajcę i skazany na (17) ... . Możnowładcy zmusili króla do opuszczenia kraju. Zmarł na wygnaniu w (18) ... roku .
Uzasadnij, w oparciu o 3 argumenty, że globalizacja na płaszczyźnie ekonomicznej ma największy wpływ na rozwój społeczno- gospodarczy państw.
Podaj odpowiednie przykłady aglomeracji miejskiej.
W jaki sposób król pozyskiwał możnych (magnaterię) do wzmacniania swoich wpływów przeciwko szlachcie?
Wyjaśnij czym jest ontogeneza.
Wymień co najmniej dwie zmiany jakie zachodzą w życiu psychicznym człowieka, w okresie dojrzewania.
Padaj jakie czynniki wpływają na rozwój człowieka a później je sklasyfikuj.
Twoja znajoma przychodzi do Ciebie z prośbą o poradę. Chce za parę dni rozpocząć współżycie seksualne ze swoim chłopakiem i chciałaby zabezpieczyć się przed ewentualną ciążą. Jedynymi metodami antykoncepcji, które są przez nią akceptowane, są naturalne metody antykoncepcji. Wspomina, że zazwyczaj ciężko jej przewidzieć, którego dnia konkretnie będzie miała miesiączkę, ponieważ jej cykle są dość nieregularne. Określ, czy para rozpoczynająca współżycie może być pewna skuteczności tego rodzaju antykoncepcji. Odpowiedź uzasadnij.
Wiedząc, że podczas owulacji dochodzi do uwolnienia oocytu II rzędu, który jest zdolny do zapłodnienia tylko przez ok. 6‑18 godzin, wyjaśnij, dlaczego dni płodne trwają ok. 9 dni.
Wypisz, które z tych wynalazków/konstrukcji XVIII w, funkcjonują do dziś?- łódź podwodna - maszyna parowa- siewnik pierwszy - fortepian - pierwsza gaśnica - pierwszy termometr rtęciowy - piorunochron - przędząca Joasia pierwsza mechaniczna przędzarka - woda gazowana - pierwszy balon- gilotyna - oświetlenie gazowe - szczepionka przeciw ospie prawdziwej (czarnej ospie) - pierwsza bateria (volta)