Doświadczenie: Elektryzowanie przez dotyk. Podaj cel, potrzebne przyrządy, przebieg doświadczenia, wniosek i rysunek. - Odrabiamy.pl

Fizyka
 -  szkoła podstawowa

Doświadczenie: Elektryzowanie przez dotyk. Podaj cel, potrzebne przyrządy, przebieg doświadczenia, wniosek i rysunek. 4.5 gwiazdek na podstawie 2 opinii
obraz do zadania
Fizyka
 -  szkoła podstawowa
obraz do zadania

Doświadczenie: Elektryzowanie przez dotyk. Podaj cel, potrzebne przyrządy, przebieg doświadczenia, wniosek i rysunek.

Piotrek
4160
odpowiedział na to pytanie

Elektryzowanie przez dotyk.

CEL: Udowodnienie, że ładunek może zgromadzić się na ciele nie tylko w wyniku pocierania o inne ciało (pokazanie innego sposobu elektryzowania ciała). 

PRZYRZĄDY: plastikowa butelka, drut (bez izolacji ), dwie kulki z foli aluminiowej, dwa paski z foli aluminiowej, balonik, kawałek tkaniny, słoik (lub szklankę).

PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA: Najpierw osadzamy brut w butelce (przebijamy ją poniżej szyjki) a na nim osadzamy paski folii aluminiowej. Na końcach drutu umieszczamy kulki folii aluminiowej. Nadmuchany balonik pocieramy tkaniną i przesuwamy nim po aluminiowej kulce. Obserwujemy, że paski folii aluminiowej wychylają się. Po dotknięciu palcem aluminiowej kulki paski opadają. 

WNIOSEK: W wyniku dotknięcia naelektryzowanym balonem aluminiowych kulek doszło do naelektryzowania pasków folii aluminiowej. Po dotknięciu palcami doszło do ich uziemienia. 

Matematyka
0.5 s ile to godzin?
około 2 godzin temu
Wideolekcja
content
1 kwietnia 2019
Historia
Opisz rządy Stalina.
około 3 godzin temu
Wideolekcja
content
1 kwietnia 2019
Wideolekcja
content
27 marca 2019