🎓 Znaczenie badań nad DNA - Odrabiamy.pl

Biologia
 -  liceum

Znaczenie badań nad DNA

Jakub
6558
Polub to zadanie

Badania

Wideolekcja
content
26 marca 2019
Wideolekcja
content
29 marca 2019
Wideolekcja
content
25 marca 2019
Język polski


Z podanego fragmentu przemówienia wypisz środki retoryczne: podaj jego nazwę i wypisz obok przykład z tekstu. Napisz, w jakim celu użyto dany środek retoryczny. 
„Jestem szczęśliwy mogąc dzielić z wami dzisiaj ten moment, który przejdzie do historii jako największa demonstracja za wolnością w historii naszego kraju.
Sto lat temu, wielki Amerykanin, pod którego cieniem dziś stoimy, podpisał Proklamację Emancypacji. Ten ważny dekret stał się światłem nadziei milionów murzyńskich niewolników, którzy spalali się w płomieniach miażdżącej niesprawiedliwości. Stał się radosnym świtem kończącym długą noc ich niewoli.
Ale sto lat później, Murzyn wciąż nie jest wolny; sto lat później życie Murzyna wciąż jest niestety paraliżowane przez kajdany segregacji i łańcuchy dyskryminacji; sto lat później Murzyn żyje na samotnej wyspie biedy po środku ogromnego oceanu materialnego dobrobytu; sto lat później Murzyn wciąż pozostaje słaby i biedny w zakątkach amerykańskiego społeczeństwa i tuła się w swoim kraju. Tak więc przybyliśmy tu dzisiaj by udramatyzować ten wstydliwy stan. (…)
A jak będziemy szli, musimy zobowiązać się, że zawsze będziemy maszerować naprzód.
Nie możemy zawrócić. Są tu ci, którzy pytają entuzjastów praw cywilnych “Kiedy będziecie zadowoleni?”: Nigdy nie będziemy zadowoleni, jak długo Murzyn jest ofiarą niewypowiedzianego horroru policyjnej brutalności. Nigdy nie będziemy zadowoleni, jak długo nasze ciała, ociężałe od trudów podróży nie będą mogły korzystać z motelów przy autostradach i hotelów w miastach. (…)
Mam marzenie, że pewnego dnia, na czerwonych wzgórzach Georgii, synowie byłych niewolników i synowie ich właścicieli będą mogli usiąść razem przy stole braterstwa.
Mam marzenie, że pewnego dnia nawet stan Mississippi, stan upalny od gorąca niesprawiedliwości, upalny od gorąca ucisku będzie przekształcony w oazę wolności i sprawiedliwości.
Mam marzenie, że czwórka moich małych dzieci będzie pewnego dnia żyła w kraju, gdzie nie będą osądzane po kolorze ich skóry ale po istocie ich osobowości. Mam dziś marzenie!”

około 2 godziny temu