Guanina zbudowana jest z dwóch pierścieni i należy do puryn, z
Wyjaśnij czym jest ontogeneza.
Wymień co najmniej dwie zmiany jakie zachodzą w życiu psychicznym człowieka, w okresie dojrzewania.
Padaj jakie czynniki wpływają na rozwój człowieka a później je sklasyfikuj.
Twoja znajoma przychodzi do Ciebie z prośbą o poradę. Chce za parę dni rozpocząć współżycie seksualne ze swoim chłopakiem i chciałaby zabezpieczyć się przed ewentualną ciążą. Jedynymi metodami antykoncepcji, które są przez nią akceptowane, są naturalne metody antykoncepcji. Wspomina, że zazwyczaj ciężko jej przewidzieć, którego dnia konkretnie będzie miała miesiączkę, ponieważ jej cykle są dość nieregularne. Określ, czy para rozpoczynająca współżycie może być pewna skuteczności tego rodzaju antykoncepcji. Odpowiedź uzasadnij.
Wiedząc, że podczas owulacji dochodzi do uwolnienia oocytu II rzędu, który jest zdolny do zapłodnienia tylko przez ok. 6‑18 godzin, wyjaśnij, dlaczego dni płodne trwają ok. 9 dni.
Połącz naturalne metody sterowania płodnością z ich definicjami
Model Creightona
Metoda termiczna
Metoda Billingsów
Stosunek przerywany
Polega na usunięciu prącia z pochwy przed ejakulacją. Większość lekarzy nie uznaje tej metody jako środekzapobiegający zapłodnieniu.
Jest to rozwinięcie metody Bilingsów. Polega na ustalaniu dni płodnych w oparciu o obserwację śluzu szyjkowego, wydzieliny pochwowej orz intensywności krwawień.
Metoda polegająca na obserwacji śluzu szyjkowego.
Polega na codziennym pomiarze temperatury ciała i na tej podstawie określane są dni płodne kobiety.
Oceń i zaznacz, czy podane stwierdzenia są prawdziwe czy fałszywe.
Antykoncepcja to zestaw sztucznych metod mających na celu zapobieganie zajściu w ciążę
Do naturalnych metod sterowania płodnością należy między innymi stosunek przerywany, który polega nawyciągnięciu prącia z pochwy przed wytryskiem nasienia
Przy obserwacji zmian zachodzących w organizmie kobiety oraz podejmowaniu współżycia płciowego tyko w dniniepłodne.
Zakładając 28 dniowy cykl miesiączkowy. Przyporządkuj następujące fazy cyklumiesiączkowego do poszczególnych okresów: miesiączka, owulacja, dni płodne oraz dni niepłodneMiesiączkaOwulacjaDni płodneDni niepłodne14. dzień cykluod 10, do 18. dnia cykluod 1. do 5. dnia cykluod 6. do 9. dnia cyklu oraz od 19. do 28. dnia cyklu
Zaznacz wszystkie metody i objawy służące do rozpoznawania dni płodnych.Zakończeniu krwawienia miesięcznego (koniec miesiączki). Dokładne wyznaczenie dnia owulacji z pomocą aplikacji na smartfonieZmiana śluzu szyjkowego na przezroczysty, gęsty i rozciągliwyWzrost apetytu kobiet na produkty wysokokaloryczneWzrost temperatury ciałaZmiana śluzu szyjkowego na białawy, rzadki i lepki
Uzupełnij tekst. Zaznaczając prawidłowe sformułowania spośród podanych propozycji.Wskaźnik Pearla to wskaźnik określający procent badanych kobicet, które zajdą w ciąże w ciągu tygodnia/roku/miesiąca, pomimo regularnego współżycia prawidłowego stosowania danej metody antykoncepcyjnej. Wskaźnik ten jest liczony tylko dla naturalnych metod sterowania płodnością/ tylko dla barierowych środków antykoncepcyjnych/dla każdej metody antykoncepcyjnej. Im niższy/wyższy jest wskaźnik Pearla, tym dana metoda regulowania płodności jest skuteczniejsza.
Naukowcom udało się wyodrębnić hormon juwenilny i poznać jego budowẹ chemiczną,Co pozwoliło otrzymać jego syntetyczną formę. Wyjaśnij, w jaki sposób opryskiwanie syntetycznym hormonem juwenilnym gąsienic i liści roślin, którymi się żywią, może przyczynić się do spadku liczebności owadów – szkodników roślin.
Niektóre gatunki owadów przepoczwarzają się jesienią, gdy długość dnia ulega skróceniu. W postaci poczwarki przechodzą zimą okres spoczynkowy zwany diapauzą. W tym czasie zostaje wstrzymane wydzielanie hormonów mózgu i ekdyzonu. Wiosną produkcja hormonów zostaje wznowiona i następuje przeobrażenie, które prowadzi do powstania imago. Aktywność wydzielnicza komórek sekrecyjnych mózgu zależy od poddania poczwarki działaniu przez pewien okres najpierw niskiej, a następnie podwyższonej temperatury przy jednoczesnym wydłużaniu się dnia.
Korzystając z informacji przedstawionych w tekście, wyjaśnij związek między aktywnością komórek sekrecyjnych mózgu a przepoczwarzeniem. Uwzględnij role gruczołu protorakalnego i nazwę hormonu odpowiedzialnego za przeobrażenie.
W Polsce zimą, w dniu, w którym utrzymywała się średnia temperatura powietrza ok. 0°C oraz występowało duże zachmurzenie wraz z opadami deszczu ze śniegiem, napłynęła masa powietrza ze wschodu.Podaj, jak zmieni się pogoda w Polsce w kolejnych dniach w wyniku napływu masy powietrza ze wschodu. Uwzględnij podane poniżej elementy pogody.temperatura powietrza ciśnienie atmosferyczne opady atmosferyczne
Uzupełnij tekst, zaznaczając właściwe odpowiedzi.Jeżeli w ciele owada poziom hormonu juwenilnego/hormonu mózgu wydzielanego przez ciała przyległe jest wysoki, dochodzi do przeobrażenia/linienia larwy. Gdy poziom/ ekdyzonu/hormonu juwenilnego obniża się, dochodzi do powstania poczwarki /imago.
Na mapie literami A–F oznaczono wybrane stacje meteorologiczne. Liczby ukazują roczną sumę opadów w danej stacji (w milimetrach).
Na wykresach przedstawiono rozkład opadów w ciągu roku w dwóch spośród zaznaczonych na mapie stacji meteorologicznych.
Wyjaśnij, dlaczego w stacji D opady są równomiernie rozłożone w ciągu roku, natomiast w stacji F ma miejsce wyraźne zróżnicowanie wielkości opadów w ciągu roku.
Zaznacz prawidłową odpowiedź.Jeśli gąsienicy motyla pod koniec okresu larwalnego zostanie usunięty mózg, to nie dojdzie do przeobrażenia poczwarki w imago /nastąpi przedwczesna metamorfoza owada/ponieważ ciałka przyległe utrzymują odpowiednią ilość hormonu juwenilnego/ gruczoły protorakalne nie zastaną pobudzone do wydzielania ekdyzonu
Na wykresach przedstawiono rozkład opadów w ciągu roku w dwóch spośród zaznaczonych na mapie stacji meteorologicznych. Obok każdego wykresu wpisz literę oznaczającą na mapie stację meteorologiczną, która charakteryzuje się przedstawionym na wykresie rozkładem opadów.
Zaznacz w poniższych zdaniach prawdziwość lub błąd twierdzenia.
Hormon juwenilny umożliwia tylko wzrost larwy, a hamuje przeobrażenie.Na początku okresu larwalnego utrzymuje się wysokie stężenie hormonu juwenilnego.Hormon mózgu (protorakotropowy) pobudza syntezę hormonu stymulującego wylinkę.Ekdyzon hamuje linienie owada i jego metamorfozę.
Romantyzm
Na mapie numerami 1.–4. oznaczono wybrane stacje meteorologiczne. Klimatogramy oznaczone literami A i B wykonano dla dwóch z tych stacji.
Przyporządkuj do klimatogramów stacje meteorologiczne, dobierając je spośród zaznaczonych na mapie. Wpisz w każdym wierszu tabeli numer, którym oznaczono właściwą stację.
Na mapie stref klimatycznych numerami 1.–4. oznaczono wybrane obszary.
Przyporządkuj każdemu z obszarów zaznaczonych na mapie właściwą strefę klimatyczną, typ klimatu oraz charakterystyczną cechę tego typu klimatu.Wpisz do tabeli litery, którymi oznaczono właściwe informacje.
Strefa klimatów:A. równikowych, B. zwrotnikowych, C. umiarkowanych, D. podzwrotnikowych.
Typ klimatu:E. morski, F. wybitnie wilgotny, G. kontynentalny skrajnie suchy.
Charakterystyczna cecha typu klimatu:H. Bardzo mała roczna suma opadów oraz duże dobowe amplitudy temperatury powietrza.I. Bardzo duża roczna suma opadów oraz bardzo mała roczna amplituda temperatury powietrza.J. Duża roczna amplituda temperatury powietrza oraz mała roczna suma opadów z przewagą w półroczu letnim.K. Mała roczna amplituda temperatury powietrza oraz całoroczne opady z przewagą w półroczu zimowym.
Wymień przynajmniej trzy pozytywne i trzy negatywne skutki transformacji społeczno-gospodarczej, która dokonała się w Polsce po 1989.
Odpowiedz na pytania, P - prawda lub F - fałsz. 1. Wodór nie występuje w atmosferze ziemskiej. 2. Zawartość pary wodnej w atmosferze jest bardzo zmienna. 3. Działalność człowieka ma wpływ na ilość dwutlenku węgla w atmosferze. 4. Azot występuje wyłącznie w troposferze.
Napisz, które wydarzenia z życia św. Wojciecha wydają się realistyczne, a które fantastyczne, niezwykłe, cudowne.
Miejsce o które rywalizują osobniki tego samego gatunku i w którym wychowują potomstwo i zdobywają pożywienie.
Dokończ zdania. Zaznacz odpowiedź A lub B i jej uzasadnienie1. Granica wiecznego śniegu przebiega najwyżej, czyli na wysokości niemal 6000 m n.p.m:A- W REJONIE RÓWNIKAB-NA ZWROTNIKACHponieważ1-lodowce powstają w miejscach, w których przez większą część roku panuje ujemna temperatura powietrza, a im dalej od równika, tym wartości temperatury maleją.2-duże parowanie i wysoka temperatura w okolicach zwrotników nie sprzyja tworzeniu lodowców.3-w okolicach równika występują mniejsze opady niż przy zwrotnikach.2. Granica wiecznego śniegu przebiega na równiku-A-na mniejszej wysokości niż na zwrotnikach,B-na większej wysokości niż na zwrotnikachponieważ:1.lodowce powstają w miejscach, w których przez większą część roku panuje ujemna temperatura powietrza , a im dalej od równika, tym wartości temperatury maleją.2.duże parowanie i wysoka temperatura w okolicy zwrotników nie sprzyja tworzeniu się lodowców.3. w okolicach równika występują mniejsze opady niż przy zwrotnikach.
W podanych zdaniach wskaż zdanie nadrzędne i podrzędne, zadaj pytanie, określ rodzaj zdań i narysuj wykres: Dziadek chętnie opowiada nam o tym, co przeżył w czasie wojny.
Gdzie w tych zdaniach jest podmiot?
1.Rozmowę księżnej Danuty i Zbyszka przerwało przybycie zakonnika z klasztoru.
2.Księżna nie przysłała gońca z zawiadomieniem o jej przybyciu.
3. W klasztorze nie brakuje domów i gmachów.
4. Dobrodziejstwa opactwu wyświadczył małżonek księżnej.
Zadania rolnictwa to uprawa roślin i hodowla zwierząt. Czynniki warunkujące rozwój rolnictwa. Przyrodnicze, pozaprzyrodnicze. Wymień te czynniki.
Jaki ustrój panował w Rzymie za czasów powstawania i rozkwitu chrześcijaństwa?
Wymień 5 osiągnięć cywilizacyjnych, które Arabowie przejęli od ludów podbitych. Napisz od kogo przejęli te osiągnięcia.
Ocen prawdziwość stwierdzeń. Zaznacz P jeśli zdanie zawiera prawdziwe informacje, lub f, jeśli fałszywe. Niedobór żelaza w diecie lub zaburzenia jego wchłaniania wpływają na zmniejszenie ilości krwinek czerwonych w organizmie P/F.Przyswajalność żelaza z przewodu pokarmowego jest lepsza w środowisku zasadowym P/F.Błonnik pokarmowy hamuje wchłaniane żelaza w przewodzie pokarmowym P/F.
Dokonaj porównania motywu maryjnego w "Bogurodzicy" i "Lamencie świętokrzyskim".
Najważniejsze ludy w Afryce oraz region ich występowania.
a) Oblicz gęstość zaludnienia w Peru, jeśli powierzchnia tego kraju wynosi 1,285 mln km2, a zamieszkuje go 31,989 mln osób (2018 r.).
b) Ustal, czy gęstość zaludnienia w Peru jest większa czy mniejsza niż w Polsce, oraz podaj jedną przyczynę tego stanu.
Przyporządkuj synom Bolesława Krzywoustego dzielnice które otrzymali od ojca na podstawie Testamentu 1138 roku
Środki stylistyczne w wierszu "Morze i wino".
Oblicz współczynnik feminizacji (WF) i współczynnik maskulinizacji (WM) na Węgrzech, wiedząc, że liczba ludności tego kraju w 2013 r. wynosiła 9,91 mln, z czego 4,72 mln stanowili mężczyźni. WF=( Lk : LM) x100 WM= =( LM: Lk) x100LK-liczba kobiet LM- Liczba mężczyzn
Podkreśl właściwe informacje w zdaniach.A. Wszystkie żebra współtworzące klatkę piersiową łączą się z mostkiem / kręgosłupem.B. Żebra bezpośrednio połączone z mostkiem nazywamy żebrami prawdziwymi / rzekomymi.C. Liczba par żeber rzekomych wynosi dwa / trzy.D. Mostek należy do nieparzystych kości płaskich / różnokształtnych.E. Klatka piersiowa pełni funkcje ochronne wobec płuc i serca / śledziony i żołądka.
Na czym miał polegać ustrój monarchii absolutnej w oświeceniu.