Jak działa termos? - Odrabiamy.pl

Fizyka
 -  liceum
 -  Lic.

Fizyka
 -  liceum
 -  Lic.

Jak działa termos?

,
Ola
22020
odpowiedziała na to pytanie

Zadaniem termosu jest ograniczenie przewodnictwa cieplnego między zawartością termosu, a otoczeniem. Najważniejsza w budowie termosu jest podwójna ścianka termosu. Z przestrzeni pomiędzy ściankami wypompowane jest powietrze w celu stworzenia jak najbardziej precyzyjnej próżni. Skuteczność termosu zależy od tego jak dobra próżnia znajduje się między ściankami — im mniej resztek powietrza w niej, tym dłużej utrzymywana jest temperatura zawartości.
Przewodnictwo cieplne polega na przekazywaniu energii kinetycznej cząsteczek (związanej z ich prędkością) w wyniku zderzeń między nimi. Za względu na to, że pomiędzy ściankami termosu jest próżnia cząsteczki zawartości termosu nie mają się z czym zderzać, a tym samym nie zmieniają swojej energii kinetycznej i w efekcie temperatura pozostaje stała.
Należy pamiętać, że nawet gdyby próżnia pomiędzy ściankami była idealna (tzn. nie byłoby tam żadnej cząsteczki powietrza), to temperatura zawartości termosu by się zmieniała, gdyż przewodnictwo cieplne nie jest jedynym mechanizmem wymiany energii.

Wideolekcja
content
1 kwietnia 2019
Wideolekcja
content
1 kwietnia 2019
Wideolekcja
content
26 marca 2019
Fizyka
Jak działa termos?
13 listopada 2018