Jest to zadanie indywidualne, które każdy musi rozwiązać samodzielnie, gdyż dotyczy ono okolicy Twojego zamieszkania. Poniżej zapisano instrukcję, jak przygotować rozwiązanie tego zadania a także zaprezentowano dwa przykładowe opisy - jedno dla obszaru miasta a drugie dla obszaru wsi. Mogą one posłużyć za wzór do samodzielnie przygotowanego rozwiązania. Założono przedział czasu równy 50 lat. Może być on oczywiście mniejszy i ograniczać się do czasu, który sam pamiętasz.
Instrukcja: W przypadku tego zadania należy najpierw zgromadzić odpowiednie źródła informacji. Aktualny stan krajobrazu miejsca zamieszkania ocenisz na podstawie współczesnej mapy Twojego miejsca zamieszkania a także w oparciu o wycieczkę terenową / własne obserwacje. Trudniejsze jest zgromadzenie wiadomości na temat zmian, które zaszły w krajobrazie w ciągu ostatnich 50 lat. Pomocne tutaj będą:
- stare pocztówki oraz mapy;
- opowieści i zdjęcia rodziców oraz dziadków;
- stare plany miasta, które mogą być udostępnione w lokalnej bibliotece lub też w urzędzie gminy.
Mając już wszystkie materiały zaczynamy od określenia zmian. W tym celu staraj się określić:
- jakie elementy z krajobrazu zniknęły (np. lasy, łąki, budynki, drogi, linie kolejowe);
- które elementy się pojawiły (budynki mieszkalne, kościół, sklep, parki, pola uprawne).
Gdy zbierzesz już wszystkie informacje możesz przystąpić do zapisu rozwiązania. Poniżej przykładowe odpowiedzi:
Opis 1 - dla miasta (przykład)
W ciągu ostatnich 50 lat w okolicy mojego miejsca zamieszkania zaszło dużo zmian. Na starej mapie z 1975 roku udało mi się ustalić, że w miejscu, gdzie współcześnie mieszkam, znajdowały się łąki, a w niewielkiej odległości obecny był las. Silne przekształcenie tego terenu rozpoczęło się w latach 90. XX wieku. Wycięto znaczny obszar lasu, poprowadzono drogę w kierunku centrum miasta a w 2003 roku deweloper rozpoczął budowę osiedla mieszkaniowego, w tym budynku wielorodzinnego, w którym mieszkam. W efekcie w ciągu ostatnich 50 lat krajobraz mojego miejsca zamieszkania został silnie zmieniony: dokonano wylesienia terenu, zabudowano dużą powierzchnię użytków rolnych (łąk i pastwisk) a także rozbudowano infrastrukturę transportową (droga w kierunku centrum miasta, liczne drogi dojazdowe z chodnikami). W 2010 roku wybudowano też kościół a także szkołę w której sąsiedztwie znajduje się przedszkole. Znacznie więc wzrosła gęstość zabudowy a zmniejszył się udział obszarów leśnych i rolniczych.
Opis 2 - dla wsi (przykład)
W ciągu ostatnich 50 lat w okolicy mojego miejsca zamieszkania zaszło dużo zmian. Według starych map a także relacji moich dziadków, w latach 70. XX wieku było znacznie mniej budynków mieszkalnych i gospodarczych. Dziś jest ich około dwukrotnie więcej. Co ciekawe jednak, pobliski las praktycznie nie został wycięty, a powierzchnia obszarów leśnych wręcz wzrosła - wielu rolników bowiem przestało uprawiać ziemię i znalazła pracę w pobliskim mieście. W efekcie w miejscu dawnych łąk i pastwisk zasadzili oni lasy. Do dziś jednak wielu ludzi w dalszym ciągu zajmuje się rolnictwem, chociaż powierzchnia pól uprawnych w przeciągu tych 50 lat znacznie się zmniejszyła. Na działkach rolnych powstały bowiem wspomniane domy, w tym także mój, zbudowany przez rodziców i ostatecznie wykończony w 2001 roku. Rozbudowana została sieć ulic, część z nich zyskała nawierzchnię asfaltową. Wzdłuż głównej drogi w naszej miejscowości wybudowany został w roku 2008 chodnik. Powstał też, w roku 2011 duży sklep samoobsługowy, który zastąpił poprzedni, mały lokalny sklep z jedynie podstawowymi artykułami spożywczymi. Wiele rzeczy się nie zmieniło, w tym lokalizacja kościoła parafialnego czy też cmentarza.
Damian Hełdak
Nauczyciel przyrody
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

